Bubeník vybojoval striebro, chodkyňa Czaková skončila ôsma

Mária Czaková
Mária Czaková Foto: SITA/Zuzana Trojáková

GWANG-ČU 10. júla (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Mária Czaková (VŠC Dukla B. Bystrica) obsadila na XXVIII. svetovej univerziáde v juhokórejskom Gwang-ču v chôdzi žien na 20 kilometrov solídne 8. miesto časom 1:38:24 hodiny.

Czaková je z roka na rok lepšia

Zverenka trénerského dua Martin Pupiš – Matej Spišiak si v treťom štarte na tomto podujatí vybojovala najlepšie umiestenie. V roku 2011 v čínskom Šen-čene skončila na 13. a v roku 2013 v ruskej Kazani na 10. mieste.

Chodeckú súťaž žien na 20 kilometrov vyhrala vicemajsterka sveta z Moskvy 2013 Anisia Kirďapkinová v novom univerziádnom rekorde 1:28:18 hodiny. Vlastné doterajšie maximum z Kazane 2013 zlepšila o 1:12 minúty.

Czaková bola najlepšia v tesnom finiši štvorčelnnej skupinky chodkýň na 8. až 11. mieste, ktoré delilo od seba len štyri sekundy. Štartovalo 23 pretekárok.

Bezeková odviedla dobrú prácu

V semifinále behu na 200 metrov sa predstavila Alexandra Bezeková (Akademik TU Košice), ktorá sa vo štvrtok nečakane prebila do finále stovky. V druhom behu skončila štvrtá časom 24,09, čo však na postup nestačilo. Do bojov o medaily sa kvalifikovali dve najlepšie z každého z troch semifinále a dve najlepšie s časmi.

Dvadsaťdvaročná Bezeková dosiahla celkovo 10. najlepší semifinálový výkon, na postup s časom bolo potrebných 23,92. V Gwang-ču však odviedla dobrú prácu, bežala dovedna až päťkrát – trikrát na stovke (rozbeh, semifinále, finále) a dvakrát na dvojstovke (rozbeh, semifinále).

Stolní tenisti úspešne postupujú

Slovenskí reprezentanti v stolnom tenise si mimoriadne úspešne počínali v základných skupinách dvojhry, keď ani raz neokúsili chuť prehry. Kristián Kobes, Jakub Figeľ, Andrej Slováčik i Andrea Daubnerová postúpili do ďalších bojov.

Prvého víťazstva sa na turnaji žien dočkali hádzanárky SR, ktoré v piatkovom stretnutí B-skupiny vyhrali nad outsiderkami z Uruguaja 28:19 (13:9) a vo svojom štvrtom vystúpení si pripísali na konto prvé dva body.

V športovej streľbe sa predstavili v piatok traja Slováci. Najlepšie umiestnenie dosiahol Peter Baláž, ktorý vo vzduchovej pištoli 60 obsadil výkonom 570 bodov 18. priečku. Na postup do finále potreboval o päť bodov viac. Martin Skýva skončil 34. (558). V ľubovoľnej malokalibrovke bol Zdeněk Čadek tridsiaty (1139), pričom až dve desiatky bodov mu chýbali na účasť vo vyraďovacej časti.

Bubeník vybojoval striebornú medailu

Slovenský reprezentant Matúš Bubeník (AC Stavbár Nitra) si na XXVIII. svetovej univerziáde v juhokórejskom Gwang-ču vybojoval striebornú medailu v skoku do výšky výkonom 228 cm. Pre Slovensko je to štvrtá medaila na SU 2015, druhá strieborná (bilancia 0 – 2 – 2).

Dvadsaťpäťročného Holíčana žijúceho a trénujúceho v Brne so Svatoslavom Tonom zdolal iba Rus Daniil Cyplakov, ktorý ako jediný prekonal 231 cm. Bubeník si o jeden centimetrík vylepšil osobný rekord pod holým nebom z 8. 7. 2014 v Tábore, v hale však má na konte už aj 231 cm z tohtoročnej Banskobystrickej latky.

Odchovanec holíčskej atletiky a fanúšik basketbalu zdolal na prvý pokus 210, 215 i 220 cm, na 224 cm mal jednu opravu a 228 cm prekonal znova na prvý pokus. O zlato ho obral halový európsky šampión z Prahy 2015 Cyplakov až v poslednej chvíli, keď 231 cm zvládol až na tratí raz, takisto aj predchádzajúcich 228.

Beer dosiahol svoje tohtosezónne maximum

Druhý Slovák vo výškarskom finále Lukáš Beer (Slávia TU Košice) si vybojoval solídne 6. miesto výkonom 220 cm, čo je jeho tohtosezónne maximum pod holým nebom.

Iveta Putalová obsadila vo finále behu na 400 m výborné 5. miesto v osobnom rekorde 52,18 sekundy. Zverenka trénera Marcela Lopuchovského si zlepšila znova osobný rekord, zo svojho semifinálového času skresala až 37 stotín.

Od slovenského rekordu Jozefíny Čerchlanovej z 27. 7. 1974 v Edinburghu ju delilo len 20 stotín. Dvadsaťsedemročná Putalová môže ľutovať slabšiu štartovú reakciu (0,480 s), pre ktorú prišla o limity na MS 2015 v Pekingu i OH 2016 v Riu. Keby zareagovala len o dve desatinky rýchlejšie, mala by letenku na obe spomenuté podujatia i slovenský rekord.

Štvorstovku žien vyhrala Juhoafričanka Justine Palframanová v osobnom rekorde 51,27 pred Poľkou Holubovou (51,93) a Jang Chuej-čen z Číny (51,98). Pred Putalovou skončila ešte Nemka Spelmeyerová (52,04).

Výsledky Slovákov v piatkových súťažiach na svetovej univerziáde v Gwang-ču:
ATLETIKA
Ženy

20 km chôdza: 8. Mária Czaková 1:38:24

200 m – semifinále: 4. v II. semifinále Alexandra Bezeková (SR) 24,09 (-0,3) – nepostúpila do finále

HÁDZANÁ

Turnaj žien – B-skupina:

Slovensko – Uruguaj 28:19 (13:9)

Zostava a góly SR: Medveďová, Haládiková – Minárčiková 3, Gajdošová 4, Blažeková 5, Szőkeová 3, Klučková 5, Kostelná, Varjassiová, Habánková 5/1, Bettáková 2, Bujnochová 1

pok. hody: 1/1 – 2/1, vylúčené: 0 – 5