Bučková oslovila hygienikov a žiada, aby zohľadňovali zraniteľné postavenie obyvateľov rómskych komunít

KORONAVÍRUS: Testovali ľudí z rómskej osady
Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková trvá na tom, aby hygienici pri prijímaní opatrení a postupov maximálne zohľadňovali zraniteľné postavenie obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Opatrenia majú byť podľa nej v súlade s dodržiavaním ľudských práv deklarovaných v medzinárodných záväzkoch a právnom poriadku SR.

Bučková v súvislosti s karantenizáciou rómskych komunít uplynulý týždeň listom oslovila všetkých regionálnych hygienikov, vrátane hlavného hygienika Jána Mikasa. Splnomocnenkyňa o tom informuje vo svojom profile na sociálnej sieti.

Pestrosť prostredia v komunitách

„Musíme v tomto kontexte myslieť na pestrosť prostredia týchto komunít,“ upozornila Bučková. Doplnila, že v rovnakom území sa môžu nachádzať neštandardné obydlia, kde je preľudnenosť v domácnostiach násobne vyššia a podmienky na individuálnu karanténu v nich neexistujú. Zároveň aj štandardné obydlia, ktoré podmienky pre individuálnu domácu karanténu majú.

Táto rôznorodosť má podľa nej vplyv aj na dodržiavanie opatrení bezprostredne sa týkajúcich ochrany zdravia. Bučková je presvedčená o tom, že jednotlivé postupy sa musia vykonávať rovnako pri všetkých občanoch SR, aby nedochádzalo k zvyšovaniu napätia medzi obyvateľmi rómskych komunít a väčšinovým obyvateľstvom.

Výzva pre hygienikov od Bučkovej

„Vyzvala som hygienikov, aby využili spoluprácu s našim úradom a s mojimi kolegami. Chceme byť nápomocní tak ako doteraz, pri sprostredkovaní potrebnej asistencie a pomoci karantenizovaným osobám,“ uviedla Bučková.

Splnomocnenkyňa verí, že ich adresná ponuka k aktívnej súčinnosti s regionálnymi hygienikmi bude využitá a tak prispejú k aktuálnemu spoločenskému úsiliu zvrátiť nepriaznivý vývoj epidemickej situácie.

Vyhlášky sú vraj v rozpore so zákonom

Slovensko je v druhej vlne pandémie jedinou krajinou v Európe, kde naďalej dochádza ku karantenizácii celých rómskych komunít. Na zistenia Agentúry Európskej únie (EÚ) pre základné práva poukázala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Ombudsmanka sa listom obrátila na generálneho prokurátora Maroša Žilinku a informovala ho o svojich zisteniach v súvislosti s karantenizáciou marginalizovaných rómskych komunít (MRK).

Vyhlášky Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), prostredníctvom ktorých dochádza ku karantenizácii týchto osídlení, sú podľa ombudsmanky v rozpore so zákonom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea BučkováJán MikasMária PatakyováMaroš Žilinka
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva