Budapešť sa Únii nepodriadi, Maďarsko je ostro proti kvótam

Pri pobreží Líbye cez víkend zachránili tisícky migrantov
Talianska námorná hliadka koordinovala jednu z najväčších záchranných operácií v roku 2015. Len za dva dni na mori zachránili takmer šesťtisíc migrantov. Foto: SITA/ AP

BUDAPEŠŤ 14. mája (WEBNOVINY) – Maďarsko je ostro proti novému systému kvót na prijímanie utečencov, ktorý navrhuje Európska komisia (EK). Vo štvrtok to povedal vedúci úradu maďarskej vlády János Lazar.

Budapešť podľa neho za žiadnych okolností neprijme utečencov na základe rozhodnutia EÚ. „Maďarská vláda urobí všetko preto, aby tomu v Bruseli zabránila,“ povedal novinárom na tlačovej konferencii.

EK v stredu navrhla, aby členské štáty EÚ počas nasledujúcich dvoch rokov prijali 20-tisíc utečencov. Imigranti majú byť prerozdelení medzi členské štáty na základe stanovených kvót, ktoré sa budú odvíjať od veľkosti krajiny, počtu obyvateľstva, ekonomického výkonu a ďalších ukazovateľov.

Výnimku dostanú Británia, Írsko a Dánsko, ktoré sa môžu rozhodnúť neprijať žiadnych utečencov. Systém kvót má ako núdzový mechanizmus viesť k rovnomernejšiemu rozloženiu azylantov medzi jednotlivými štátmi EÚ v období, keď Taliansko a ďalší južní členovia únie čelia nebývalému náporu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe János Lazar
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia