Matovičovi sa podarilo dosiahnuť „otvorené dvere“ s Ruskom, s testovaním Sputnika nám pomôže Maďarsko (video)

Igor Matovič
Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. Foto: Archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 9. apríla, 16:39

Ministrovi financií Igorovi Matovičovi sa v Moskve podarilo dosiahnuť „otvorené dvere“ s ruskou stranou. Povedal to na svojom piatkovom vyhlásení s tým, že viac informácií poskytnúť nemôže. Na pracovnej ceste v Moskve bol podľa jeho slov práve preto, že Rusi avizovali vypovedanie zmluvy na dodávky vakcín Sputnik V.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Expremiér potvrdil, že Rusi požiadali Slovensko o vrátenie 200-tisíc dávok vakcíny, ktoré šiesty týždeň skladujeme na Slovensku. „Dôvod, prečo sa rozhodli vypovedať zmluvu, je, že sa cítia mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv zveril posúdenie tejto vakcíny neregistrovanému laboratóriu,“ povedal Matovič. Ako doplnil, výsledky z neho zaplavili celý svet a mimoriadnym spôsobom to narušilo reputáciu vakcíny. Rozčarovanie ruskej strany podľa jeho slov plne chápe.

Video: Vyhlásenie k zahraničnej pracovnej ceste ministra financií SR Igora Matoviča v Moskve

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Maďarsko pomôže Slovensku

Minister financií v piatok odišiel do Budapešti, kde rokoval s ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóm aj premiérom Maďarska Viktorom Orbánom. Na základe žiadosti Slovenska pomôže Maďarsko pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V. Vyhlásil to na tlačovej besede v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po rokovaní.

Zároveň zdôraznil, že Maďarsko má záujem na tom, aby sa aj susedné krajiny dokázali účinne chrániť pred koronavírusom. Spolupráca oboch krajín aj v boji proti pandémii je podľa neho prirodzená, keďže Maďarsko a Slovensko, ako aj Maďari a Slováci prepojení tisíckami vzťahov a nedá sa ísť cestou úplnej izolácie oboch štátov. Maďarsko ako jediná členská krajina v rámci Európskej únie očkuje aj ruskou vakcínou Sputnik V.

Vzor vo svete i v Európe

Igor Matovič po rokovaní s maďarským partnerom podotkol, že Maďarsko je v súčasnosti akýmsi „vzorom vo svete aj v Európe v očkovaní proti koronavírusu“, a to vďaka tomu, že nejde len cestou očkovacích látok zabezpečených EÚ, ale obrátilo sa aj na východ, pričom využíva aj ruskú vakcínu Sputnik V.

Aj preto sa podľa neho podarilo Maďarsku dosiahnuť výrazne vyššiu zaočkovanosť svojich občanov ako v iných krajinách Únie. Zároveň dodal, že ruská vakcína je skladovaná na Slovensku v chladničkách už šesť týždňov, pričom by ňou bolo možné zachraňovať ľudské životy. Práve z toho dôvodu prišiel požiadať Maďarsko o pomoc pri otestovaní tejto zásielky.

Viacerí ich požiadali o poskytnutie kontaktov

Szijjártó zdôraznil, že jeho krajina rada pomôže Slovensku pri testovaní vakcíny Sputnik V, keďže má k dispozícii dostatočné kapacity v medzinárodne akreditovanom laboratóriu. Podľa neho by boli mnohí prekvapení, koľkí predstavitelia západných európskych krajín už požiadali Maďarsko o poskytnutie kontaktov pre prípad kúpy vakcín z východu.

Slovenský minister financií ocenil, že sa mohol spoľahnúť na pomoc Maďarska v ťažkej pandemickej situácii, a to aj v podobe poskytnutia maďarských lekárov pri plošnom antigénovom testovaní alebo darovaním umelých pľúcnych ventilácií nemocniciam na juhu Slovenska.

ŠÚKL sa Maďarov pýtal trikrát

Riaditeľke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzane Baťovej zatiaľ nie je jasné, ako nám ide Maďarsko pomáhať pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V. Ak sa podľa nej bude zabezpečovať laboratórna kontrola vakcíny, veľmi to víta.

„My sme sa ich pýtali trikrát, trikrát sme dostali negatívnu odpoveď, že nebudú v OMCL laboratóriu testovať neregistrovanú vakcínu. Je možné, že sa táto situácia zmenila po intervencii na oveľa vyšších miestach,“ povedala Baťová na piatkovej tlačovej besede.

Ak by však maďarská strana mala Slovensku pomáhať s posudkom, riaditeľku štátneho ústavu to veľmi prekvapuje. Procesy sú totiž v Európe štandardizované a neverí, že odborníci v maďarskej liekovej agentúre budú postupovať inak ako ŠÚKL.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPéter SzijjártóViktor OrbánZuzana Baťová
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv