Bude Oscar nemý a čierno-biely?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
The Artist_Dujardin a Bejo
Jean Dujardin a Bérénice Bejo vo filme The Artist Foto: The Weinstein Company

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – V nedeľu v noci svet spozná nových držiteľov najznámejších filmových cien na svete. Oscary, ceny americkej Akadémie filmových umení a vied, rozdajú už po 84. raz v hollywoodskom Kodak Theatre.

Zoznamu kandidátov vládne mysteriózny dobrodružný film Hugo a jeho veľký objav s jedenástimi nomináciami. Nasleduje The Artist s desiatimi, Moneyball a Vojnový kôň, ktoré majú po šesť, Deti moje a Muži, ktorí nenávidia ženy s piatimi, Farba citov a Polnoc v Paríži so štyrmi. Snímka s najvyšším počtom nominácií pritom získala Oscara pre najlepší film 15-krát v uplynulých 20 rokoch.

Jean Dujardin
Foto: SITA/AP Photo/The Weinstein Company

Najlepší film

Najväčšie šance ovládnuť nedeľnú noc má ale podľa oscarológov a analytikov čierno-biely nemý film The Artist, ktorý už má na svojom konte Critics‘ Choice Movie Award a cenu BAFTA pre najlepší film, Zlatý glóbus v kategórii Najlepší film – komédia alebo muzikál, ale tiež producentskú cenu PGA a režisérsku DGA – dve dôležité ocenenia považované za najpresnejšie ukazovatele.

Cenu asociácie amerických producentov (Producers Guild of America – PGA) dostal Thomas Langmann a cenu asociácie amerických režisérov (Directors Guild of America – DGA) za réžiu celovečerného filmu získal Michel Hazanavicius.

PGA Awards patria k najpresnejším ukazovateľom Oscarov v kategórii Najlepší film, keď 15 z ich 22 víťazov získalo Oscara, pričom v ostatných štyroch rokoch sa to podarilo filmom Táto krajina nie je pre starých (2007), Milionár z chatrče (2008), Smrť čaká všade (2009) a Kráľova reč (2010). Cenu pre najlepší film navyše tiež získalo 50 zo 63 víťazov režisérskej DGA Award.

The Artist je pritom len piatym nemým, respektíve prevažne nemým filmom, ktorý je nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší film. Podarilo sa mu to ako prvému po 83 rokoch. Je tiež len siedmym prevažne alebo úplne čierno-bielym filmom, ktorý je nominovaný v kategórii Najlepší film od roku 1970. Tými predchádzajúcimi boli Posledné predstavenie (1971), Lenny (1974), Sloní muž (1980), Zúriaci býk (1980), Schindlerov zoznam (1993) a Dobrú noc a veľa šťastia (2005). Oscara pre najlepší film získal len Schindlerov zoznam.

Jeho hlavnými konkurentmi sú dráma Farba citov, ktorá získala cenu hereckej asociácie Screen Actors Guild pre najlepšie herecké obsadenie, ale nemá nominácie za scenár a réžiu, čo výrazne znižuje jej šance v kategórii Najlepší film, Hugo a jeho veľký objav a tiež dramédia Deti moje, ktorá triumfovala v kategórii dramatických filmov na udeľovaní Zlatých glóbusov.

Michel Hazanavicius
Foto: SITA/AP Photo/Remy de la Mauviniere

Najlepšia réžia

The Artist zrejme ovládne aj režisérsku kategóriu. Na svojom konte má spomínanú DGA Award, ktorej víťaz len šesťkrát v 63-ročnej histórii cien nezískal Oscara. Michel Hazanavicius za réžiu získal aj cenu BAFTA, Critics‘ Choice Movie Award a cenu newyorských kritikov.

Ak sa mu však podarí získať Oscara pre najlepší film aj za réžiu, bude to po prvý raz od roku 1968, čo obe tieto ceny získa víťaz Zlatého glóbusu v kategórii Najlepší film – komédia alebo muzikál.

Jeho najväčším konkurentom je Martin Scorsese, ktorý za svoj dobrodružný film Hugo a jeho veľký objav získal Zlatý glóbus za réžiu a tiež cenu National Board of Review.

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

Tretieho Oscara môže The Artist získať v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, kde je nominovaný Jean Dujardin. Rodák z Rueil-Malmaison je pritom len štvrtým Francúzom, ktorý získal nomináciu v tejto kategórii a môže byť prvým, ktorý cenu aj získa.

V jeho prospech hovorí cena americkej hereckej asociácie Screen Actors Guild (SAG), ktorú získali v posledných siedmich rokoch neskorší víťazi Oscara, ale tiež britská BAFTA, ktorá sa za uplynulých sedem rokov zhodla s americkou Akadémiou päťkrát.

Počas uplynulých desiatich rokov sa pritom SAG mýlili trikrát a britskí akademici päťkrát. Tridsaťdeväťročný Dujardin získal aj Zlatý glóbus pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe komédie alebo muzikálu. Svojím výkonom pritom zaujal už v máji minulého roka na filmovom festivale v Cannes, kde získal cenu pre najlepšieho herca.

Radosť by mu zrejme mohol pokaziť len George Clooney, ktorému rola vo filme Deti moje vyniesla Critics‘ Choice Movie Award, Zlatý glóbus pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe filmovej drámy alebo cenu National Board of Review.

Meryl Streep
Foto: SITA/AP Photo/The Weinstein Company, Ale

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe

Hlavnými kandidátkami na zisk Oscara za Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe sú Viola Davis, ktorá v dráme Farba citov stvárnila slúžku Aibileen Clark, a Meryl Streep, ktorá si zahrala bývalú britskú premiéru Margaret Thatcher v životopisnom filme Železná Lady.

V prospech 62-ročnej Streep hovorí zisk ceny BAFTA pre najlepšiu herečku a Zlatého glóbusu v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo filme – dráme.

Britská akadémia filmových a televíznych umení má však vo zvyku prikláňať sa k oceňovaniu britských hercov, produkcií a tém, preto sa aj v Londýne víťazstvo Meryl Streep očakávalo.

Britskí Akademici sa za uplynulých 10 rokov štyrikrát nezhodli so svojimi americkými kolegami, pričom trikrát to bolo pri uprednostnení britských herečiek – v roku 2010 získala cenu BAFTA Carey Mulligan, zatiaľ čo Oscar putoval do rúk Sandry Bullock, ktorá na cenu britskej filmovej akadémie nebola ani len nominovaná; v roku 2005 Briti ocenili Imeldu Staunton, ale Oscara dostala Hilary Swank, opäť bez nominácie na cenu BAFTA; a v roku 2002 si cenu BAFTA prevzala Judi Dench, zatiaľ čo z Oscara sa tešila Halle Berry – tiež bez nominácie na prestížnu britskú cenu.

Viola Davis
Foto: SITA/AP Photo/Disney, Dale Robinette

Na druhej strane Viola Davis získala cenu SAG, ktorej víťazky sa v uplynulých desiatich rokoch sedemkrát tešili zo zisku Oscara. V posledných dvoch rokoch sa pritom herecká asociácia a filmová Akadémia v oceneniach zhodli úplne presne vo všetkých štyroch hereckých kategóriách, pričom v roku 2009 dostala Kate Winslet Oscara za hlavnú rolu v dráme Predčítač (2008), no cenu SAG za vedľajšiu, i keď ocenili jej herecký výkon v tom istom filme.

V prospech Violy Davis tiež môže zavážiť, že ešte Oscara nezískala, zatiaľ čo Meryl Streep už dve ceny má. Navyše by bola len druhou Afroameričankou ocenenou v hlavnej ženskej hereckej kategórii, čím by mohli chcieť Akademici napraviť svoju reputáciu v súvislosti s oceňovaním príslušníkov minorít.

Meryl Streep, ktorá má na svojom konte už rekordnú sedemnástu nomináciu za herecký výkon, pričom 14 nominácií má za hlavné úlohy a tri za vedľajšie, by mohla získať tretiu zlatú sošku, keď tú zatiaľ poslednú si vyslúžila v roku 1983 za hlavnú rolu v romantickej dráme Sophiina voľba (1982).

Pre Violu Davis je to druhá nominácia na cenu Akadémie, pričom tú prvú si vyslúžila v roku 2009 za vedľajšiu rolu v dráme Pochybnosti (2008).

Takmer úplne jasní by mali byť víťazi v kategóriách Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Christopher Plummer
Foto: SITA/AP Photo/Focus Features

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Osemdesiatdvaročný kanadský herec Christopher Plummer, ktorý je nominovaný za vedľajšiu rolu v romantickej dramédii Začiatky režiséra Mikea Millsa, si totiž na svoje konto pripísal všetky dôležité ocenenia – SAG, Critics‘ Choice Award, Zlatý glóbus, BAFTA i cenu National Board of Review.

Na Oscara je pritom nominovaný len druhý raz v kariére, keď vôbec prvú nomináciu na cenu Akadémie získal v roku 2010 za vedľajšiu rolu v životopisnej dráme The Last Station (2009).

On i jeden z jeho konkurentov – Max von Sydow (Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko), sa môžu stať vôbec najstaršími víťazmi hereckej kategórie.

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

V rovnakej ženskej kategórii je favoritkou Octavia Spencer, ktorá už za stvárnenie slúžky Minny Jackson získala okrem iných ocenení napríklad Zlatý glóbus, britskú cenu BAFTA, Critics‘ Choice Movie Award, ale tiež cenu hereckej asociácie Screen Actors Guild, ktorej víťazky triumfovali na Oscaroch osemkrát za uplynulých desať rokov.

Woody Allen_Polnoc v Paríži
Foto: SITA/AP Photo/Thibault Camus

Najlepší pôvodný scenár

Svojho tretieho Oscara za pôvodný scenár môže získať Woody Allen, ktorému romantická komédia s prvkami fantasy Polnoc v Paríži vyniesla už cenu Asociácie amerických scenáristov (Writers Guild of America – WGA), Critics‘ Choice Movie Award a Zlatý glóbus. Sedemdesiatšesťročný Allen vďaka tomuto filmu zvýšil svoj rekord v počte nominácií medzi scenáristami. Všetkých 15 pritom získal za pôvodný scenár.

Ak by vyhral, bol by prvým s tromi víťazstvami, pričom zatiaľ naposledy sa mu to podarilo pred 25 rokmi s filmom Hana a jej sestry.

Rovnako však táto kategória môže byť ďalším triumfom pre The Artist, za ktorého scenár získal Michel Hazanavicius cenu BAFTA.

Najlepší adaptovaný scenár

Medzi adaptovanými scenármi sú horúcimi kandidátmi najmä autori dramédie Deti moje (Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash), ktorí už získali ceny WGA, USC Libraries Scripter i National Board of Review.

Scenáristi športovej drámy Moneyball (Stan Chervin, Aaron Sorkin, Steven Zaillian) totiž získali z dôležitých ukazovateľov len Critics‘ Choice Movie Award a cenu newyorskej kritiky a Peter Straughan, ktorý so svojou zosnulou manželkou Bridget O’Connor napísal scenár britskej špionážnej drámy Jeden musí z kola von, triumfoval len na cenách BAFTA.

Odlúčenie Nadera a Simin
Foto: Memento Films International

Najlepší cudzojazyčný film

V kategórii Najlepší cudzojazyčný film je jednoznačným favoritom oceňovaná iránska dráma Odlúčenie Nadera a Simin režiséra a scenáristu Asghara Farhadiho.

Snímka, známa aj pod anglickým názvom A Separation, ktorá získala na minuloročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne päť cien, vrátane Zlatého medveďa pre režiséra a Strieborného medveďa pre hercov (Peyman Moadi a Shahab Hosseini) a herečky (Leila Hatami a Sareh Bayat), má okrem toho na svojom konte British Independent Film Award pre najlepší zahraničný nezávislý film, Zlatý glóbus pre najlepší cudzojazyčný film a v tejto kategórii ho za najlepší film uplynulého roka vyhlásili aj viaceré asociácie filmových kritikov.

Najlepší animovaný film

V kategórii animovaných filmov je favoritom Rango, ktorý získal takmer všetky významné filmové ceny, vrátane ceny Annie Medzinárodnej spoločnosti animovaného filmu ASIFA-Hollywood, britskej BAFTA a tiež National Board of Review, okrem ceny PGA a Zlatého glóbusu, ktoré putovali do rúk tvorcov filmu Tintinove dobrodružstvá. Ten však na Oscara nominovaný nie je.

FOTOGALÉRIA: Kandidáti v 84. ročníku udeľovania Oscarov

Jean Dujardin
Francúz Jean Dujardin si nomináciu na Oscara vyslúžil za stvárnenie hlavnej mužskej úlohy v čierno-bielom nemom filme The Artist, ktorý sa odohráva na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia v Hollywoode. Dujardin je pritom len tretím Francúzom, ktorý získal nomináciu v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. Foto: SITA/AP Photo/Remy de la Mauviniere

Jean Dujardin
Jean Dujardin ako hviezda nemých filmov George Valentin vo filme The Artist, ktorý si vyslúžil desať nominácií na Oscara Foto: SITA/AP Photo/The Weinstein Company
George Clooney
Americký držiteľ Oscara si svoju štvrtú hereckú a celkovo siedmu nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied vyslúžil hlavnou úlohou v snímke Deti moje. V aktuálnom ročníku udeľovania Oscarov je spolu s Grantom Heslovom a Beauom Willimonom nominovaný aj v kategórii Adaptovaný scenár za drámu Deň zrady, v ktorej si tiež zahral. Foto: SITA/AP Photo/Joel Ryan
George Clooney
George Clooney ako Matt King, ktorý sa po tragickej nehode manželky musí zrazu sám vyrovnať s výchovou 10-ročnej Scottie a 17-ročnej Alexandry i zistením, že ho žena podvádzala, v dramédii Deti moje Foto: Bonton film
Brad Pitt
Americký herec Brad Pitt si vďaka stvárneniu Billyho Beanea v netradičnej športovej dráme z prostredia profesionálneho bejzbalu Moneyball pripísal na svoje konto už tretiu hereckú nomináciu na Oscara. Foto: SITA/AP Photo/Matt Sayles

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe George ClooneyHalle BerryJudi DenchKate WinsletMargaret ThatcherMartin ScorseseMeryl StreepViola DavisWoody Allen