Budovanie mieru je ako stavanie katedrály, vyhlásil prezident Santos po odovzdaní zbraní OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Santos, zbrane FARC
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos si potriasol rukou s pracovníkom OSN, ktorý zamkol zbrane organizácie FARC do kontajneru. Foto: SITA/AP

FONSECA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Organizácia Spojených národov (OSN) odstránila v utorok posledné z viac ako osemtisíc zbraní, ktoré patrili členom povstaleckej skupiny Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) a na základe mierovej dohody ich zozbierali v 26 demobilizačných zónach.

Rebeli s odzbrojením súhlasili v mierovej dohode, ktorú vlani podpísali s vládou. Niektoré zo zozbieraných zbraní plánujú roztaviť a vytvoriť z nich sochy pripomínajúce koniec dlhoročného ozbrojeného konfliktu v Kolumbii.

„Krajina sa týmto dostáva na cestu k novej budúcnosti,“ vyjadril sa šéf misie OSN v Kolumbii Jean Arnault na ceremoniáli, počas ktorého prezident Juan Manuel Santos pred zrakmi lídrov FARC zamkol posledný kontajner so zbraňami.

„Budovanie mieru je ako stavanie katedrály. My sme dnes položili jej základy,“ povedal Santos, ktorý dostal za dohodu s FARC Nobelovu cenu za mier.

Odovzdali vyše milióna nábojov

Členovia FARC odovzdali posledné zbrane koncom júna. Odvtedy ich strážili pozorovatelia OSN a v utorok zo severu Kolumbie odviezli posledný kontajner. Podľa Arnaulta, okrem 8 112 zbraní, zozbierali od rebelov aj 1,3 milióna nábojov, 22 ton výbušnín, tritisíc granátov a tisíc mín.

Medzinárodný Červený kríž tiež v utorok informoval, že do siedmich táborov priviedli 24 detských vojakov. Od podpísania mierovej dohody podľa nich FARC organizácii odovzdal celkovo 112 mladistvých bojovníkov.

FARC vznikli začiatkom 60. rokov 20. storočia. Počas viac než 50-ročného ozbrojeného konfliktu medzi rebelmi, vládnymi silami a pravicovými polovojenskými jednotkami prišlo v Kolumbii o život viac ako 250-tisíc ľudí, pričom ďalších 60-tisíc je nezvestných a milióny museli opustiť svoje domovy.

Rebelov zaradia do civilného života

Súčasnú podobu mierovej zmluvy podpísali v novembri a schválil ju Kongres po tom, ako jej predchádzajúcu verziu kolumbijskí voliči v referende tesne odmietli. Kľúčovým bodom dohovoru bolo opätovné zaradenie rebelov do civilného života.

Zmluva okrem toho garantuje FARC možnosť stať sa politickou stranou, keď odovzdá všetky svoje zbrane, a amnestiu všetkým povstalcom, ktorí nespáchali vážne trestné činy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Juan Manuel Santos
Firmy a inštitúcie FARC Revolučné ozbrojené sily KolumbieOSN Organizácia Spojených národov