Budú skúmať, či pandémia chrípky nie je falošná

Chrípka

ŠTRASBURG/ŽENEVA 12. januára (WEBNOVINY) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) podľa zahraničnej tlače vyhlásila pandémiu prasacej chrípky pod tlakom farmaceutických spoločností, ktoré mali záujem zvýšiť svoje zisky. Napríklad denník Novije Izvestija citoval Wolfganga Vodarga, šéfa podvýboru Rady Európy (RE) pre zdravotníctvo, podľa ktorého ide o jeden z najväčších zdravotníckych škandálov za storočie. Vodarga citoval napríklad aj britský Daily Mail, ktorý uviedol, že pandémia prasacej chrípky je falošný poplach podporený výrobcami liekov, ktorí tak dostali možnosť zarobiť miliardy.

Rada Európy na svojej internetovej stránke potvrdila, že jedna z hlavných tém plenárnej schôdze Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PACE), ktoré sa uskutoční koncom januára, bude mať názov Falošné pandémie: hrozba zdraviu. Na naliehavú diskusiu o tejto téme vyzval sociálny výbor PACE. Ak diskusiu schvália, pravdepodobne sa uskutoční vo štvrtok 28. januára. Sociálny výbor bude okrem toho o tejto téme za zatvorenými dverami diskutovať v utorok 26. januára za účasti predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie a európskych farmaceutických firiem a odborníkov.

Na kritiku už reagovala aj Svetová zdravotnícka organizácia a uviedla, že zhodnotí svoju reakciu na pandémiu prasacej chrípky. „Kritiku vítame a tiež možnosť diskutovať o tom,“ povedala hovorkyňa WHO Fadela Chaibová. Dodala, že na hodnotení postupu organizácie v súvislosti so šírením prasacej chrípky sa zúčastnia aj nezávislí odborníci a výsledky, ku ktorým dospejú, sa zverejnia.

Niekoľko krajín už zmenšuje objednávky vakcín proti vírusu H1N1, keďže sa ukazuje, že globálna pandémia, ktorú WHO vyhlásila v júni minulého roka, nie je až taká vážna, ako sa predpokladalo. Vlády budú mať možnosť klásť otázky Svetovej zdravotníckej organizácii na zasadaní jej rady na budúci týždeň.

SITA, Reuters

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Rada EurópyWHO Svetová zdravotnícka organizácia