Budúca prezidentka Čaputová predstavila špeciálny odborný poradný orgán pre oblasť menšín

Zuzana Čaputová
Novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Budúca prezidentka SR Zuzana Čaputová na svojom facebookovom profile predstavila špeciálny odborný poradný orgán pre oblasť menšín, ktorý zakladá.

„Počas kampane som hovorila, že chcem byť prezidentkou všetkých ľudí – nielen Slovákov a Sloveniek, ale aj ľudí, ktorí sa cítia byť súčasťou národnostných či iných etnických menšín, ktoré sú rovnocennou súčasťou Slovenska. Chcem počúvať aj ich hlas. Preto zakladám novú tradíciu a rozhodla som sa prizvať k spolupráci aj zástupcov a zástupkyne národnostným menšín a odborníčku pre oblasť nových menšín a menšinových práv. S expertným poradným výborom sa budem pravidelne stretávať, načúvať ich názorom a postojom. Je pre mňa dôležité, aby som rozumela situácii, potrebám a problémom, ktorým čelia obyvatelia a obyvateľky národnostných aj nových menšín na Slovensku. Veľmi si vážim ochotu nižšie menovaných odborníkov a odborníčok byť súčasťou tohto neformálneho poradného výboru,“ vysvetlila svoje rozhodnutie na sociálnej sieti.

Poradcovia Čaputovej v oblasti menšín

Maďarskú menšinu bude zastupovať Ilona Németh z Vysokej školy výtvarných umení a riaditeľ Fórum inštitútu pre výskum menšín Attila Simon.

Riaditeľka Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry Prešovskej univerzity v Prešove Anna Plišková a hovorca okrúhleho stola Rusínov Slovenska Peter Medviď budú budúcej hlave štátu radiť v oblasti rusínskej menšiny.

Rómsku menšinu zastúpi vedúca Ústavu romologických štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Jurina Rusnáková a Viktor Teru z Rómskeho vzdelávacieho fondu. Ostatné národnostné menšiny a nové menšiny bude reprezentovať riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry Elena Gallová Kriglerová.

Ďalší ľudia z tímu novej prezidentky

Nová prezidentka už predstavila aj niekoľko ľudí z jej tímu. Čaputovej bude v sociálnej oblasti radiť Zuzana Kusá, v oblasti práva a spravodlivosti Peter Kubina a Radovan Pala.

V témach zahraničnej politiky a bezpečnostnej politiky Peter Bátor, v otázke európskej politiky sa bude radiť s Michalom Šimečkom a v komunikácii s Martinom Burgrom. Hovorcom prezidentky sa stane bývalý moderátor politických diskusií Martin Strižinec.

Poradcami pre vnútornú politiku budú politický komentátor Marián Leško a Vladimír Talian. Témam občianskej spoločnosti a životného prostredia sa má venovať Juraj Rizman. Nová prezidentka do funkcie nastúpi 15. júna.

Viac o téme: Inaugurácia Zuzany Čaputovej

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj RizmanMarián LeškoMartin BurgrMichal ŠimečkaPeter BátorPeter KubinaRadovan PalaVladimír TalianZuzana ČaputováZuzana Kusá