Budúci týždeň bude patriť Filmovému festivalu inakosti

Zuzana kronerova
Herečka Zuzana Kronerová počas TB na 19. ročníku medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest 2011. Trenčianske Teplice, 25. jún 2011. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Stanke
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – V Bratislave sa 23. až 27. októbra uskutoční siedmy ročník Filmového festivalu inakosti (FFi) zameraného na snímky s LGBTI tematikou.

Filmové projekcie sa budú konať v Kine Lumiere, sprievodný program zas v Štúdiu 12, Deja Vu bare, OSF a KC Dunaj.

Festival aj tento rok ponúkne niekoľko oceňovaných titulov vrátane víťazného filmu tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, ktorým je dráma Život Adele (2013) režiséra Abdellatifa Kechicha alebo snímky Liberace (2013) Stevena Soderbergha, v ktorej stvárnili hlavné postavy Michael Douglas a Matt Damon.

Okrem toho premietnu napríklad aj americkú komédiu Gayby (2012) Jonathana Liseckého, poľskú drámu V mene… (2013) Małgorzaty Szumowskej alebo krátkometrážnu životopisnú snímku 13. komnata Roberta Vana (2009) Zuzany Zemanovej-Hojdovej. Po projekcii posledného menovaného filmu sa potom uskutoční Soirée s Robertom Vanom, počas ktorého tento známy fotograf porozpráva o svojej práci.

Okrem filmov bude súčasťou FFi aj jedno divadelné predstavenie, konkrétne inscenácia Interná smernica v podaní hercov divadla NoMantinels, ktorú budú mať záujemcovia možnosť vidieť v stredu 23. októbra v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí. Sprievodný program festivalu budú tvoriť tiež workshopy a diskusie, na ktorých vystúpia pozvaní odborníci a odborníčky. V priestoroch OSF na Baštovej ulici sa bude vo štvrtok 24. októbra diskutovať na tému LGBT aktivizmus v kresťanskej krajine, v Deja Vu bare na Špitálskej ulici sa zas v sobotu a nedeľu uskutočnia tri workshopy. V utorok 29. októbra sa potom v KC Dunaj na Námestí SNP uskutoční ešte panelová diskusia s názvom LGBT a jej priaznivci na pracovisku.

Patrónmi festivalu sú opäť herečka Zuzana Kronerová a herec Richard Stanke, záštitu nad ním prebral minister spravodlivosti Tomáš Borec, predseda Výboru pre práva LGBTI osôb. Tento ročník FFi sa realizuje aj v rámci projektu Dúhový rok, ktorého cieľom je zmiernenie homofóbie a zlepšenie spoločenskej akceptácie LGBTI ľudí na Slovensku.

Informácie agentúre SITA poskytol PR manažér festivalu Peter Gašparík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matt DamonMichael DouglasTomáš BorecZuzana Kronerová