Budúcnosť digitalizácie? Dáta a flexibilita

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ITAPA
Zľava: Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini počas otvorenia medzinárodného kongresu ITAPA 2016. Bratislava, 14. november 2016. Foto: SITA/Marko Erd

– Výročný dvojdňový kongres ITAPA Make IT Easy priniesol desiatky inšpiratívnych prezentácií, pohľadov a diskusií zahraničných aj domácich spíkrov, pričom sa doň zapojili stovky lídrov a manažérov zo súkromného, verejného i neziskového sektora, IT a akademickej obce

– Renomovaní odborníci nám ukázali svet digitálnych technológií tak, ako sme ho dodnes ešte nevnímali, rovnako ako aj trendy v digitalizácii spoločnosti.

– Kľúčovú úlohu zohrajú kvalitné dáta a flexibilita – zhodli sa na tom skoro všetci spíkri 15. ročníka Medzinárodného kongresu ITAPA 2016: Make IT Easy.

Pozrite si v akom duchu sa niesla tohtoročná ITAPA, aké najzásadnejšie momenty na nej odzneli, ako aj to prečo dáta, či flexibilita zmenia naše životy.

Dáta a medicína, bezpečnosť, verejná správa

Je potrebné čo najlepšie využiť veľké množstvo kvalitných a dostupných dát. V medicíne totiž dávajú základ moderným diagnostickým a terapeutickým možnostiam, vďaka ktorým dostáva pacient liečbu „šitú priamo na telo“. Na 15. ročníku kongresu ITAPA o tom hovoril uznávaný vedec Pieter Cullis, riaditeľ Life Sciences Institute z Univerzity v Britskej Kolumbii v Kanade či expert na elektronické zdravotníctvo Juraj Bárdy.

Tým však využitie dát nekončí. Dôležitú úlohu zohrávajú aj v oblasti bezpečnosti, kde pomáhajú identifikovať a eliminovať hrozby kyberútokov najrôznejšieho druhu. Na ITAPA sa práve tejto téme venoval napríklad Tomáš Hlavsa (Business Development Manager ATOS IT Solutions and Services), Ondřej Šťáhlavský (renomovaný odborník v oblasti bezpečnosti IT) alebo Peter Fifka (Microsoft Digital Crimes Unit Senior Program Manager).

Dáta sú kľúčové na všetkých úrovniach verejnej správy – od najmenšej obce na Slovensku až po Európsku komisiu. Dáta sú potrebné nielen pre plánovanie rozvoja (hospodárstvo, školy, podnikanie, zdravotná starostlivosť, sociálne služby, investície alebo poľnohospodárstvo), ale omnoho viac aj pre kvalitnú realizáciu plánov v praxi, a taktiež pre spätné vyhodnotenie a korekciu dopadov, ktoré majú konkrétne rozhodnutia. Vo svojich prednáškach to potvrdili generálny riaditeľ Joint Research Center, internej vedeckej služby Európskej komisie Vladimír Šucha, riaditeľ oddelenia marketingu a public relations vo Fujitsu Filip Snášel, ktorý sa venuje technologickým novinkám a IT konzultant Filip Bednárik. „Spôsob, akým plánujeme a analyzujeme, sa zásadne zmenil. Ten doterajší je už minulosťou,“ vyhlásil Vladimír Šucha.

Kvalita dát rozhoduje

Aby sme dáta vedeli správne využívať, musia byť 100 % kvalitné, úplné a garantované. „Nie je totiž možné realizovať rozhodnutia, ktoré majú veľký dopad, na dátach neúplných, neaktuálnych, či chybných. Z tohto pohľadu pre Slovensko musí byť jednoznačnou prioritou sústrediť maximum svojich kapacít na dobudovanie a „upratanie“ všetkých registrov a databáz, ktoré verejná správa má a spravuje,“ doplnila Martina Slabejová, riaditeľka Sekcie riadenia informatizácie na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Faktom je, že kvalitné dáta budú pre Slovensko nevyhnutné, ak sa chce plne podieľať na európskom priestore, ponúkať pre svojich občanov plnú mobilitu v krajinách Únie a naopak ostatným občanom Únie ponúkať na Slovensku taký štandard služieb, na aký sú zvyknutí. Okrem toho, zlé rozhodovanie vplyvom chýbajúcich alebo nekvalitných dát zas môže priamo ovplyvniť konkurencieschopnosť Slovenska – jeho schopnosť byť atraktívnou lokalitou pre investície či kvalitné školy.

Flexibilita = držanie kroku s vývojom

Raketovo rýchly technologický vývoj dnes znamená, že ani najlepší úrad, či celý štát nie je schopný dlhodobo držať krok a neustále nasadzovať tie najmodernejšie technológie. Zmeny sa totiž odohrávajú na oboch stranách. Ako na strane občanov – používateľov, tak aj na strane úradov a administratívy. Ľudia totiž očakávajú, že to, na čo si rýchlo zvykajú pri komerčných službách, budú môcť využívať aj pri komunikácii so štátom. Áno, reč je o mobiloch, tabletoch, smartfónoch.

Zároveň sú a ešte viac budú prebiehať neustále zmeny aj v rámci úradov a administratív – zásadne sa menia celé procesy, úrady vznikajú a zanikajú, menia sa vplyvom vonkajších podmienok a požiadaviek trhu i ekonomiky. Preto všade tam, kde je to možné, sú robustné systémy nahrádzané jednoduchými aplikáciami. Tie sú schopné ihneď sa prispôsobiť – flexibilne sa zmeniť podľa potreby, prípadne môžu byť ukončené bez väčších následkov, ak sa stanú nepotrebnými. Dôraz sa samozrejme kladie na takzvanú „užívateľskú prístupnosť“. Celkovo teda ide o množstvo faktorov, ktoré uľahčujú čo najrýchlejšie nasadenie služby do praxe, a tým aj efektívne využitie vynaloženej investície.

Viac informácií: www.itapa.sk

Otázky: media@itapa.sk

Prečo bola tohtoročná ITAPA Make IT Easy

Na Slovensku sa za posledný rok, či dva spustilo veľa projektov. Avšak tie sa nestali bežnou súčasťou našich životov, a len málo ľudí ich využíva. Do veľkej miery to je spôsobené zbytočnou komplikovanosťou a neprehľadnosťou. Zoberme si príklad elektronického podpisu. Bez neho je veľká väčšina dôležitých služieb nedostupná. Ale na to, aby elektronický podpis človek mohol využívať, si musí často inštalovať rôzne aplikácie. Toto nezvládnu bežní ľudia. Preto hlavným trendom súčasnosti je zjednodušovanie – Make IT Easy! To je aj hlavná idea tohtoročného kongresu ITAPA – ako môžu robiť IT technológie náš život a celý svet jednoduchším. A to aj v oblastiach, kde by sme to nečakali – napríklad pri zjednodušovaní zdravotnej starostlivosti. Aby ľudia nemuseli bojovať s formulármi, ale doslova  cez tri kliky dosiahli, čo chcú. Aby štát už prestal „otravovať“ ľudí s pýtaním sa na údaje, ktoré už raz dostal a niekde ich má. 

O ITAPA:

Podujatia ITAPA (informačné technológie a verejná správa) už 15 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment , pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých prestížnych akcií. Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný dvojdňový medzinárodný kongres. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta, pričom sa radí medzi najvýznamnejšie akcie svojho druhu. Cieľom ITAPA je vytvárať nezávislú platformu, na ktorej majú kľúčoví predstavitelia štátu a biznisu diskutovať a predstavovať inšpiratívne nápady a projekty z oblasti digitalizácie spoločnosti. Každoročne sa ho zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné média.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martina Slabejová
Firmy a inštitúcie Medzinárodný kongres ITAPA