Budúcnosť marihuanovej turistiky v Colorade je v nedohľadne

Marihuana
Foto: SITA/AP
John Hickenlooper
Foto: SITA/AP

DENVER 12. novembra (WEBNOVINY) – Legalizácia marihuany, za ktorú sa minulý týždeň vyslovili v referende obyvatelia amerického Colorada, robí vrásky na tvári mnohým ich konzervatívnejším spoluobčanom.

Tí sa obávajú, že tradičnú turistickú destináciu ohrozí „marihuanový turizmus“.

Samozrejme za predpokladu, že takéto nariadenie bude vôbec schválené, keďže v Spojených štátoch je zakázaná držba tejto ľahkej drogy.

V referende, ktoré sa konalo počas prezidentských volieb, tamojší voliči súhlasili s legálnou držbou marihuany pre vlastnú potrebu osobám starším ako 21 rokov. Za tento návrh sa vyslovili dve tretiny hlasujúcich.

Odborníci teraz očakávajú dlhú „vojnu“ právnikov, paragrafov a súdov. Budúcnosť „marihuanovej turistiky“ v tomto štáte je preto ohrozená.

Ani tieto pochybnosti však nezastavili špekulácie o ohrození turistického ruchu, ktorý je v skalnatej krajine druhým najväčším zdrojom príjmov. Najväčšie obavy panujú v Denveri.

„Značka Colorada bude poškodená,“ uviedol vo vyhlásení Richard Scharf, šéf organizácie Visit Denver. Deň po hlasovaní vydali mienkotvorné lokálne noviny Aspen Times veľký nápis „Aspendam?“. Išlo o narážku na holandskú metropolu Amsterdam, kde je povolená držba marihuany pre osobnú spotrebu.

Treba zmeniť zákony

Jesen,aspen
Foto: SITA/AP

Ostrú kritiku sa snažil zmierniť aj coloradský guvernér z radov demokratov John Hickenlooper.

V krajine sa už dnes nachádza 536 lekární, ktoré na predpis vydávajú marihuanu. Politici budú musieť upraviť legislatívu, aby umožnili novému „produktu“ vstúpiť v regióne na trh.

Šéf turizmu v Colorade Al White sa pre agentúru AP snažil rovnako bagatelizovať dôsledky historického plebiscitu: „Nebude to mať taký veľký dopad na turizmus, ako hovoria najčiernejšie predpovede.“

V regióne sa nachádzajú obľúbené lyžiarske strediská, ktoré lákajú turistov z celých Spojených štátov najmä počas zimnej sezóny. Faktom však ostáva, že vo washingtonskom Seattli sa každoročne hostí populárny festival Hempfest.

Počas troch dní ho navštívi približne 250-tisíc prevažne mladých ľudí, ktorí už teraz verejne fajčia marihuanu v neďalekom mestskom parku, hoci je tamojšia polícia v stave najvyššej pohotovosti. Obyvatelia Washingtonu rovnako odsúhlasili v utorkovom referende legálnu držbu marihuany.

Plán B

Úradníci však už teraz pripravujú plán B, aby zabránili „marihuanovej turistike“. Inšpirovali sa Holandskom, kde vláda navrhuje tzv. „weed pass“. ktorý povoľuje držbu marihuany, ale prístupný by mal byť iba pre obyvateľov daného štátu. V krajine tulipánov tak môžu kaviarne odmietnuť obslúžiť zákazníka, ktorý takýto preukaz nebude mať.

Svoj názor na legalizáciu marihuany má policajný náčelník, ktorý pôsobí aj v Aspene. Joe DiSalvo na otázky redaktora denníka Aspen Times k tejto horúcej téme odpovedal jasne: „Pre mňa to bude znamenať ži a nechaj žiť. Ak chcú prísť turisti do Colorada iba pre marihuanu, je to ich vec. Ja som policajný šerif a nie strážca životného štýlu.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom