Budúcnosť Talianska má v rukách ekonóm Mario Monti

Monti
Mario Monti Foto: SITA, AP
RÍM 13. novembra (WEBNOVINY) – Taliansky prezident Giorgio Napolitano v nedeľu večer podľa očakávaní poveril zostavením novej, úradníckej vlády bývalého člena Európskej komisie Maria Montiho.

Napolitano sa rozhodol pre Montiho po nedeľňajších rozhovoroch s politickými lídrami o ďalšom politickom vývoji v krajine po rezignácii premiéra Silvia Berlusconiho.

Bývalý eurokomisár, ktorý má krajinu doviesť k voľbám naplánovaným na rok 2013, by však mal novú vládu predstaviť čo najskôr, aby prinavrátil dôveru trhov v tretiu najväčšiu krajinu eurozóny. Nová vláda totiž bude musieť realizovať parlamentom schválené úsporné opatrenia.

Montiho úradnícka vláda však po zostavení musí získať dôveru parlamentu. Tú mu síce Berlusconi za svoju stranu prisľúbil, no otázne sú ostatné strany.

Predovšetkým koaličná Liga Severu, ktorá vehementne žiadala prezidenta o vypísanie predčasných volieb. V parlamente by mal naďalej pôsobiť aj samotný Berlusconi, ktorý údajné svojím kolegom v narážke na novú vládu povedal, že „ich môžeme vypnúť, kedy sa nám zachce“.

Obrazom: Taliani bujaro oslavovali Berlusconiho koniec

Silvio Berlusconi je hrdý na počínanie svojej vlády

Dnes už bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi deň po svojej rezignácii potvrdil, že chce mať naďalej vplyv na dianie v krajiny.

Berlusconi
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

Kontroverzný magnát zároveň vyjadril hrdosť na to, čo jeho vláda za posledné viac ako tri roky poznačené svetovou ekonomickou krízou dokázala urobiť.

Berlusconi sa tak vyjadril v liste neparlamentnej pravicovej strane, v ktorom sa taktiež vyjadril na margo minulotýždňového hlasovania o dôvere jeho vláde. Tú vtedy nepodporilo niekoľko koaličných poslancov.

„V konečnom dôsledku prevládla logika malicherného vydierania a oportunizmu – najstarší nešvár v talianskej politike,“ napísal Berlusconi, ktorý zostáva poslancom talianskeho parlamentu za svoju stranu Ľud slobody.

Profil: Talianska nádej menom Super Mario Monti

Mario Monti má 68 rokov a narodil sa v severotalianskom meste Varese neďaleko Milána. Ekonomické vzdelanie získal na milánskej univerzite Bocconi a následne odišiel na prestížnu americkú univerzitu Yale.

Svoju pedagogickú kariéru začal v 70. rokoch na turínskej univerzite, v polovici 90. rokoch sa stáva dekanom na
Mario Monti
Foto: SITA, AP

Bocconi a neskôr aj jej rektorom.

V roku 1994 ho Berlusconiho vláda vybrala na post talianskeho zástupcu v Európskej komisii pre oblasť vnútorného trhu a služieb a o pať rokov neskôr preberá post eurokomisára pre hospodársku súťaž.

Počas desiatich rokov v Bruseli si získal povesť zodpovedného a skúseného odborníka. Monti sa podieľal na úspešných výsledkoch procesov voči veľkým americkým spoločnostiam ako Microsoft, General Electrics či Honeywell vo veci porušovania nariadení Európskej únie o fungovaní trhu.

Monti má úplne opačný imidž ako jeho predchodca na premiérskom poste Silvio Berlusconi. Talianske médiá ho označujú za muža skromného charakteru a pokojných spôsobov. Niektoré denníky mu už stihli dať prezývku Super Mario.

Monti, ktorý sa môže pochváliť titulom doživotný senátor (člen hornej komory talianskeho parlamentu), je okrem iného medzinárodným poradcom americkej spoločnosti Coca Cola vyrábajúcej nealkoholické nápoje a americkej investičnej bankovej spoločnosti Goldman Sachs. Patrí taktiež medzi lídrov Bilderbergu, známeho zoskupenia vplyvných európskych a severoamerických osobností.

Monti je ženatý a má dve deti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giorgio NapolitanoMario MontiSilvio Berlusconi