Buenos Aires zažíva dopravný kolaps, metro nejazdí päť dní

Buenos aires
Foto: SITA/AP

BUENOS AIRES 8. augusta (WEBNOVINY) – Obyvatelia argentínskej metropoly Buenos Aires už piaty deň po sebe čelia rozsiahlym dopravným zápcham, ktoré sú dôsledkom štrajku zamestnancov tamojšieho metra.

V stredu rovnako ako počas predošlých dní nepremávala žiadna zo siedmich liniek, ktoré tvoria jeden z najvyužívanejších systémov svojho druhu na svete.

Okolo milióna cestujúcich tak muselo opäť hľadať alternatívny spôsob, ako sa dostať do práce.

V prípade Buenos Aires ide o najdlhší štrajk od roku 1994. Zamestnanci metra trvajú na 28-percentnom zvýšení platov, rokovania s vedením však v utorok stroskotali.

Protestná akcia je vyvrcholením sporu medzi vládou argentínskej prezidentky Cristiny Kirchnerovej a starostom hlavného mesta Mauriciom Macrim hlásiacim sa k opozícii.

Ten už dávnejšie odmietol prevziať metro, ktoré bolo doteraz štátnym podnikom, ak vláda nezabezpečí financovanie ďalšieho rozvoja.

Buenos Aires má tri milióny obyvateľov, počas pracovných dní však zhruba rovnaký počet dochádza z jeho okolia. Podľa oficiálnych štatistík sa v uliciach mesta pohybuje okolo 1,3 milióna vozidiel vrátane 36 tisíc taxíkov a 9 800 autobusov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Metro