Bugár chce s novelou o občianstve počkať do jesene

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bugár

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – O novelizácii zákona o štátnom občianstve by sa malo podľa predsedu strany Most-Híd hovoriť až po prijatí novej maďarskej ústavy a vykonávacích predpisov k nej.

Ako poznamenal v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť, on sám a pravdepodobne ani žiadny slovenský občan maďarskej národnosti si nepraje, aby na Slovensku robili maďarské strany kampaň pred parlamentnými voľbami v Maďarsku, aby na Slovensko pretransformovali svoje problémy a zbytočne nimi zaťažovali.

„Počkajme si, či bude aktívne alebo pasívne volebné právo pre tých občanov, ktorí požiadajú o maďarské štátne občianstvo,“ zdôvodnil prečo Most-Híd považuje za vhodné s novelizáciou zákona o štátnom občianstve počkať do jesene. Ak v Maďarsku zavedú aktívne volebné právo pre zahraničných Maďarov na voľby do tamojšieho parlamentu, nebude to podľa Bugára v poriadku. „Dokonca si myslím, že keby niečo také tu bolo nastolené, tak toto je už aj vec na stôl Európskej únie,“ vyhlásil. Ako podotkol, lepšie je dvakrát merať a raz rezať a zároveň tým podľa neho bude aj viac času na rokovanie.

Novela spôsobila krízu v koalícii

V súčasnosti platný zákon o štátnom občianstve presadila vláda Roberta Fica ako reakciu na kontroverzný maďarský zákon. Slovenský občan, ktorý na vlastnú žiadosť získa cudzie občianstvo, musí o tom informovať úrady a vrátiť slovenské doklady, v opačnom prípade mu hrozí pokuta 3 319 eur. Súčasná koalícia pripravila novelu, no vo februári ju stiahla z rokovania parlamentu, lebo Igor Matovič (klub SaS) spoločne s hlasmi opozície a Radoslava Procházku z KDH presadil svoj pozmeňujúci návrh. V tom na rozdiel od koaličného znenia zostávala strata slovenského občianstva pre ľudí, ktorí získali pas inej krajiny.

Slovenskú príslušnosť by si však mohli ponechať tí, ktorí získali občianstvo krajiny, kde aspoň rok žili, pracovali, študovali, podnikali alebo odtiaľ pochádzajú ich blízki príbuzní. Takéto znenie bolo neprijateľné pre Most-Híd, ktorý trval na zrušení sankcií a na ustanovení, podľa ktorého Slovensko neuznáva nadobudnutie cudzieho občianstva, ak sa tak stane v rozpore s medzinárodným právom. Pre nedohodu zostalo v platnosti existujúce status quo. Kompromis medzi postojmi rezprezentovanými na jednej strane Matovičom a na druhej Mostom-Híd nenašla ani koaličná pracovná skupina. Súčasný stav síce podľa Bugára nie je ideálny, ale považuje za zbytočné, aby koalícia išla „do nejakého pokusu, ktorý už raz nevyšiel.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIgor Matovič
Firmy a inštitúcie Most-Híd