Bugár Kisku chváli i zatracuje, prezident je málo razantný

Andrej Kiska
Zvolený prezident Andrej Kiska predstavil tím poradcov. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Strane Most-Híd chýba pri prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi väčšia razancia pri formovaní verenej mienky v dôležitých otázkach. Na druhej strane sa Kiskovi podľa Mosta-Híd darí vystupovať ako prezidentovi všetkých občanov, či už patria medzi menšinové, alebo väčšinové obyvateľstvo.

Obrazom: Inaugurácia Andreja Kisku do funkcie

Rusko nazval agresorom

Andrej Kiska je rok prezidentom, ako hodnotíte jeho pôsobenie vo funkcii?

V pondelok uplynie rok od inaugurácie prezidenta Andreja Kisku do úradu. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár oceňuje prezidentovu aktívnu zahraničnú politiku, kde sa na viacerých fórach nebál pravdivo pomenovať rusko-ukrajinský konflikt, ako aj jeho snahu byť zodpovedným členom NATO a EÚ.

„Prezident na rozdiel od vlády zaujal jednoznačné stanovisko k situácii na Ukrajine a otvorene pomenoval Rusko ako agresora, ktorý porušuje medzinárodné právo,“ vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA Béla Bugár. Podľa neho je veľmi dôležité, aby zahraničná politika Slovenska bola čitateľná a dôveryhodná pre našich západných spojencov v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii.

Podľa Bugára by mal formovať verejnú mienku

V domácej politike podľa Bugára dokázal viac spájať ako rozdeľovať. Chýba mu však väčšia razancia prezidenta pri kauzách, ktoré hýbali celou spoločnosťou. „Bola to napríklad kauza Váhostav, ktorá jasne ukázala, že súčasná vláda nestojí na strane ľudí, ale oligarchov. Som presvedčený o tom, že prezident by nemal mať strach vyjadriť sa aj k týmto témam rovnako otvorene, ako to robí v zahraničnej politike,“ uviedol Bugár.

Pre Slovensko a jeho ďalší rast je podľa Bugára veľmi dôležité, aby veci boli pomenované pravým menom. „Zdá sa mi, že prezident pri niektorých otázkach nejde do hĺbky, ale len po povrchu problémov,“ doplnil Bugár. Chýba mu tiež väčšia aktivita prezidenta Andreja Kisku pri menšinových otázkach, ako aj jasný postoj v mimoriadne aktuálnej téme kvót pre migrantov.

„Prezident by nemal len komentovať a hodnotiť dianie, ale naopak, svojimi postojmi a vyjadreniami by mal formovať verejnú mienku v dôležitých celospoločenských témach,“ dodal na záver Bugár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBéla Bugár
Firmy a inštitúcie Most-Híd