Béla Bugár si nevie predstaviť povolebnú spoluprácu so Smerom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Béla Bugár
Foto: SITA/Ján Slovák

Predseda Most-Híd Béla Bugár v rozhovore hovorí o alternatíve súčasnej vláde, možnostiach povolebnej spolupráce, ale aj ambíciách pred parlamentnými voľbami, ktoré majú byť vo februári.

Patríte už k parlamentným bardom. V novembri sa menil na čele zákonodarného zboru jeho predseda. Ako hodnotíte predsedu parlamentu po niekoľkých mesiacoch vo funkcii?

Peter Pellegrini nemal ľahkú úlohu. Sľúbil, že zmení klímu. Lenže sú poslanci, ktorí nemajú ani základné znaky slušnosti a ani ju nechcú mať. To znamená, že vo vystúpeniach urážajú. Používajú osobné útoky. Stáva sa to pravidelne. Aj v minulosti sa to dialo, ale len výnimočne. To predseda NR SR zmeniť nemôže. To môžu zmeniť predsedovia klubov, ak chcú. Tí môžu upozorňovať svojich poslancov, čo však väčšina predsedov nerobí.

Na druhej strane stojí 83 vládnych poslancov.

Tí si myslia, že všetko môžu a tlačia Pellegriniho do rozhodnutí na hrane zákona. Očakávali sme, že bude oveľa tvrdším zástancom parlamentarizmu. Lenže aj on bol donedávna minister. Maniere ministrov priniesol aj do NR SR. Nikto nevie v parlamente, o čom budeme rokovať, pretože viacerí ministri si určia, kedy chcú rokovať o svojich návrhoch. Pellegrini teda povolil veľa vláde a urobil z NR SR slúžku vlády.

Volebné obdobie sa pomaly končí, ako ho vnímate?

Veta Pavla Pašku „Vyhrajte voľby a môžete všetko“ je takmer totožná s mečiarovským „Vyhrali sme voľby, zvykajte si“. Osemdesiattrojka môže naozaj všetko. Môže však byť aj veľkorysá. Na začiatku volebného obdobia, keď Robert Fico pozval predsedov parlamentných strán na rokovanie, to vyzeralo, že opozícia dostane všetky kontrolné mechanizmy, aby mohla kontrolovať vládu. Ukázalo sa však, že to bol len krycí manéver. Už vtedy mal pripravených ľudí do týchto úradov, ktorí vyhovovali jemu a nie opozícii. V parlamente za tri a pol roka spustili parlamentný valec. Odmietali opozičné návrhy, aj keď po čase ich predstavili ako svoje vlastné. V tomto volebnom období sa ukázalo, že nie je dobré, ak jedna strana ovláda parlament aj vládu. Nebolo to obdobie posilňovania demokratických pilierov. Bolo to obdobie sily a väčšiny, ktorá si robí, čo chce.

Čo chcete spraviť, aby v budúcom volebnom období nedošlo opätovne k vláde jednej strany?

Cieľom Most-Híd je na základe programovej zhody vytvoriť skupinu politických strán, ktoré by boli alternatívou. Okrem našej strany je to KDH a Sieť. My sme takýto signál vyslali na republikovej rade. S predsedami ococh strán som sa stretol. Od vtedy čakám, že aspoň jeden z nich povie, že toto je naozaj cesta. Asi však budem musieť byť trpezlivejší. Pokiaľ títo dvaja predsedovia nenaznačia, že po voľbách sme pripravení spolupracovať a ukážeme ľuďom, že vieme vymeniť súčasnú garnitúru, bude to zlé.

Vojany
Foto: SITA/Jozef Jarošík seas.sk

Predsedovia KDH a Siete sa však veľmi nemusia.

Politika nie je o tom, kto koho má rád. Potom by nikdy nevzniklo žiadne vládne zoskupenie. Dôležité je, či vieme zmeniť to, čo je zlé. Vidíme predsa, že vymožiteľnosť práva je zlá. Za vlády jednej strany sa rozhodovanie súdov predĺžilo. Neplatia zákony rovnako pre každého. Ak chceme zmenu, tak musíme hľadať kompromisy. Politika je množstvo kompromisov. Je umením kompromisov. Procházka vie zaujať ľudí, len sa musí naučiť spolupracovať.

Ste pripravený byť mediátorom medzi KDH a Sieťou?

Skúsil som to. Ale zatiaľ sa k tomu nemajú.

Najvyšší čas povedať o možnosti alternatívy asi bude jeseň.

Jeseň bude posledná chvíľa. Pretože to nestačí povedať len raz. To budeme musieť komunikovať neustále. Poslednou možnosťou, aby sme ľuďom naznačili, že je tu alternatíva je jeseň. V januári tomu už nikto nebude veriť.

Most hid bugar prochazka
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Je možná povolebná spolupráca medzi Most-Híd a Smerom-SD?

Neviem si to predstaviť. Ani neuvažujeme o tom, že by sme mohli ísť do vlády so Smerom-SD. My budeme mať pre vstup do vlády rôzne podmienky. Ak by som dnes mal niektoré z nich pomenovať, bolo by medzi nimi napríklad obmedzenie biznisu štátu so schránkovými firmami. Smer-SD to však nie je ochotný prijať a v parlamente takéto naše návrhy jeho poslanci odmietli. To bude určite jedna z našich podmienok. Budeme si klásť podmienky, ktoré súvisia so zlepšením situácie pre živnostníkovi. Keď Smer-SD pre živnostníkov zaviedol nepriaznivé podmienky, bol by ochotný ich zmeniť? Most-Híd má svoj programový dokument Občiansku víziu. Bude Bol by Smer ochotný akceptovať z tejto vízie tie najpodstatnejšie časti? Preto hovorím, že vláda by mala vzniknúť z programovo blízkych strán a to sú pre nás Sieť a KDH, nie Smer.

Podľa prieskumov by však tieto tri subjekty potrebovali na zostavenie vlády ešte niekoho štvrtého.

Momentálne to tak vyzerá. Predpokladal však v roku 2010 niekto, že to dopadne, ako dopadlo? Každý čakal, že bude pokračovať vo vláde Smer. Stále máme viac ako polroka. Záleží len na nás a najmä na predstaviteľoch troch strán – Most-Híd, Sieť a KDH, či vieme vyslať signál a presvedčiť ľudí, že ponúkame riešenie. Ak to dokážeme, možno pritiahneme voliť ľudí, ktorí by inak voliť nešli. Nešpekulujem. Tvrdím však, že Igor Matovič a jeho strana môže byť prekážkou vytvorenia pravicovej alternatívy, pretože ho poznáme. Pozrite aké metódy používa. Nahrávanie do slušnej politiky nepatrí. Nehovoriac o tom, že koľko členov má v poslaneckom klube, toľko majú názorov. Vie takto fungovať vláda? Však v roku 2010 zložili štyria poslanci vládu. Matovič predsa tesne po zložení vlády Ivety Radičovej povedal, že dostal ponuku 20 miliónov eur, ak túto vládu rozbije. Rok na to padla vláda. Nehovorím, že kvôli tomu, ale nič sa nedeje len tak. Dnes napríklad hovorí, že nedopustí, aby sa zrušilo ani jediné opatrenie z Ficových sociálnych balíčkov, my naopak hovoríme o nutnosti opravy viacerých nesystémových a neadresných opatrení v týchto balíčkoch.

Aké máte v parlamentných voľbách ambície?

Získať čo najviac hlasov. Ak sa dá, tak veľmi blízko dvojcifernému číslu. Rozhodnú ľudia. Na základe ich rozhodnutia, prijmeme zodpovednosť.

Má Most-Híd na to, aby dosiahol dvojciferný výsledok?

Áno. Je však otázne, či dokážeme využiť posledných šesť mesiacov. Chceme osloviť voličov, ktorí nevidia svetielko na konci tunela, ale aj tých, ktorí sú nerozhodnutí. Teda tých, ktorí chodia voliť, ale zatiaľ nevedia koho. Nepredpokladám, že títo voliči čítajú programy strán. Je však na nás, ako dokážeme náš program dostať k ľuďom. Samozrejme, že chceme osloviť aj bývalých voličov SDKÚ-DS. Preto sa orientujeme na strednú vrstvu, na živnostníkov. Mnohí z voličov SDKÚ-DS v nás vidia pokračovateľa základných ideí SDKÚ-DS. Chceme byť alternatívou pre voliča SDKÚ-DS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Most-Híd