Bugárovci chcú cyklistom dopriať jedno pivo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bicykel
Foto: SITA, AP
Bela bugar
Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOINY) – Most-Híd dnes podáva národnej rade návrh novely zákona o cestnej premávke, ktorou chcú zvýšiť povolenú hranicu alkoholu v krvi cyklistom na 0,5 promile.

Ako povedal poslanec za Andrej Hrnčiar, nechcú propagovať alkohol na cestách, naopak, zastávajú tvrdé postihy pre tých, ktorí pijú alkoholické nápoje vo veľkej miere pri riadení či už motorových alebo bezmotorových vozidiel.

Tam sú za prísne a exemplárne tresty. V tomto prípade im však ide o odstránenie neopodstatneného a zbytočne tvrdého opatrenia, ako objasnil predseda poslaneckého klubu László Solymos.

V súčasnosti je tolerancia alkoholu pre cyklistov nulová. Podľa Hrnčiara už teraz sú tejto novele naklonení mnohí poslanci.

Solymos dodal, že chcú získať podporu naprieč politickým spektrom, pretože cyklisti sa nedelia na pravičiarov a ľavičiarov.

Hranica tolerancie

Ak by návrh prešiel, tak by to v praxi znamenalo, že muži by mohli vypiť dva litre “Radlera”, jeden liter desaťstupňového piva, 300 ml bieleho vína či 80 ml 40-percentného destilátu.

Ženy by si mohli dovoliť 1,25 litra “Radlera”, 600 ml desaťstupňového piva, 200 ml bieleho vína alebo 50 ml 40-percentného destilátu. Hrnčiar dodal, že tolerancia 0,5 promile alkoholu je tolerovaná hranica pri väčšine členských krajín Európskej únie, a to aj pre vodičov motorových vozidiel.

Most-Híd sa však chce držať témy alkoholu len pri bicyklistoch, nechcú zachádzať s touto problematikou k motorovým vozidlám, pretože by sa to podľa neho mohlo zneužívať.

Analýza z Martina

Most-Híd dal v súvislosti s predkladaným návrhom vypracovať znaleckú expertízu Ústavu súdneho lekárstva a medicínskej expertízy Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. Ako pripomenul Hrnčiar, je to súdno-znalecký posudok, ktorý robili najlepší experti a súdni znalci, a preto je to podľa neho nespochybniteľný posudok.

Hrnčiar ďalej podčiarkol, že znalci namietajú nulovú toleranciu, pretože každé zariadenie, ktoré zisťuje koncentráciu alkoholu v krvi, podlieha laboratórnej chybe.

A teda aj človeku, ktorý alkohol nepil, môže prístroj namerať pozitívnu koncentráciu etanolu v krvi. Napríklad v prípade, ak zje určitú kombináciu potravín, môže “nafúkať” až 0,2 promile.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej HrnčiarLászló Sólymos
Firmy a inštitúcie Most-Híd