Mesto Martin je pre Most-Híd vzorom ako riadiť štát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Most hid billboard
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Odpoveďou strany Most-Híd na zverejnený dokument Gorila bude po voľbách presadzovanie jedného z bodov volebného programu – transparentné Slovensko.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár sľubuje, že ak sa jeho strana dostane do parlamentu, tak do jedného roka bude iniciovať a pripravovať novely tých zákonov, ktoré môžu mať priamy dopad na stav spoločnosti. Ako uviedol v stredu na tlačovej besede, pôjde napríklad o zákon o voľbách do Národnej rady SR, legislatívnu úpravu volebnej kampane.

Podľa neho je dôležité vrátiť sa k zákonu o financovaní politických strán. Treba tiež konečne pripraviť zákon o lobingu, či zrušiť trestnoprávnu imunitu poslancov. Most-Híd chce tiež pripraviť transparentný výber nominantov štátu do pozícií, kde nie je potrebné prepojenie na stranu.

Projekt transparentné Slovensko vychádza z martinského projektu transparentné mesto. V Martine je primátorom Andrej Hrnčiar, ktorý kandiduje za stranu Most-Híd z 10. miesta. Podľa neho projekt v Martine znížil priestor pre korupciu a ušetril peniaze.

Transparentné Slovensko Mosta-Híd má štyri body

Projekt má štyri základné časti a Most-Híd ho chce uplatňovať na celom Slovensku. Prvým bodom sú podľa Hrnčiara elektronické aukcie, ktoré Most-Híd chce zaviesť pre všetky štátne inštitúcie, nielen pre ministerstvá. Je tiež nutná zmena zákona o verejnom obstarávaní. „Chceme zaviesť elektronické prieskumy. V Martine sme tým ušetrili pätinu peňazí,“ uviedol.
Bela bugar
Foto: SITA/Milo Fabian

Druhou časťou sú elektronické dražby pre prípad odpredaja alebo prenájmu verejného majetku. „Takýto systém môže zabezpečiť vyššie príjmy do štátneho rozpočtu,“ konštatoval Hrnčiar.

Tretím prvkom je oblasť obsadzovania pracovných miest, pretože po voľbách sa masívne preobsadzujú miesta v štátnej správe a podnikoch s účasťou štátu. Podľa Hrnčiara treba zadefinovať pozície, ktoré sa budú obsadzovať výberovým konaním.

Poslednou časťou projektu je zavedenie e-govermentu, ktorý napríklad skracuje lehoty vybavovania podaní. Most-Híd chcem zvýšiť aj priamu demokraciu a navrhnúť zmenu zákona o referende. V Martine bude napríklad 10. marca prvé elektronické referendum, alebo elektronický prieskum verejnej mienky.

V okrese Komárno poškodzujú bilbordy Mosta-Híd

Most hid billboard
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Bugár očakáva v závere predvolebnej kampane tvrdšie ataky od Strany maďarskej koalície (SMK). V okrese Komárno sú pomaľované len bilbordy jeho strany Most-Híd. Je na nich podľa neho maďarský nápis „Zradcovia“.

Bugár si nemyslí, že by maďarské nápisy písali na ich bilbordy prívrženci SNS.

Dodal, že bilbordy iných strán sú v Komárne v poriadku. Bugár pripomenul, že pred parlamentnými voľbami v roku 2010 niekto z maďarských telefónov volal do Komárna a vyzýval voličov, aby nešli voliť. Takéto výzvy očakáva aj teraz.

„Zdá sa nám, že Béla Bugár pod vzrastajúcim tlakom verejnosti aby odstúpil, pretože jeho meno figuruje v spise Gorila, už stráca súdnosť,“ reagoval predseda SMK József Berényi. SMK ide podľa jeho slov do volieb so zámerom získať čo najväčší počet hlasov.

„Žiadam Bélu Bugára, aby sa neustále nezaoberal záležitosťami SMK, ale aby vyhovel požiadavkám veľkej časti verejnosti, ktoré vyslovujú aj na demonštráciách,“ doložil Berényi.

Stranu Most-Híd založili bývalí členovia SMK. Prvýkrát sa vo volebnom súboji stretli v roku 2010. SMK zostala pred bránami parlamentu a Most-Híd sa stal vládnou stranou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej HrnčiarBéla BugárJózsef Berényi
Firmy a inštitúcie Most-Híd