Bugárovci odmietajú vzťahy s Fideszom

Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár popiera vzťahy s maďarskou stranou FIDESZ. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Most-Híd nemá podľa predsedu strany Bélu Bugára s maďarskou vládnou stranou Fidesz žiadne vzťahy.

„Fidesz sa rozhodol tak, ako sa rozhodol, my to akceptujeme, aj keď si myslíme, že to nerobí dobre. Boli sme vo vláde, máme informácie, vedeli by sme robiť tzv. mediátora- sprostredkovateľa, ale je to ich rozhodnutie. My máme voličov na Slovensku, takže viac sa o to už nestaráme,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Bugár.

Vplyvov na politiku maďarského premiéra Viktora Orbána môže byť podľa Bugára viacero. Napríklad Maďarsko nemá dobrú sociálnu ani hospodársku situáciu.

„Téma maďarského štátneho občianstva s volebným právom môže pomôcť Orbánovi. Nie tu zo Slovenska, ale z Rumunska, zo Sedmohradska, kde môže voliť niekoľko stotisíc voličov. Takže to môže robiť aj pre svoj prospech. Mne, keby som žil v Maďarsku, by prekážalo, že ľudia, ktorí tam neplatia svoje dane, nebývajú tam, zrazu mi niečo naordinujú. Ten bude vládnuť ďalšie štyri roky a pritom ja som chcel niekoho iného,“ zdôraznil Bugár.

Výhra Fideszu by nepomohla

Bugár
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

To, že Fidesz vyhral v Maďarsku dvojtretinovou väčšinou, podľa Bugára nepomohlo. „Niektoré témy sú násilne presúvané aj na Slovensko a vyvoláva to len napätie. Napríklad teraz volebné právo,“ uviedol s tým, že možnosť voliť a hlasovať za nejakú stranu majú aj Slováci žijúci v zahraničí.

„Ale aby niekto zastupoval tunajších Maďarov, občan SR v maďarskom parlamente, akú to má legitimitu? Toto už je problém aj pre mňa. Je tu 300-400 tisíc voličov maďarskej národnosti, ako ich bude zastupovať? Tieto témy nie sú dobré a zbytočne len rozvíria národnostné vášne, to nemá význam,“ vyhlásil. Na druhej strane podľa Bugára SR vníma všetko oveľa citlivejšie.

Bugár priznáva, že historická skúsenosť zo spolužitia ani z jednej ani z druhej strany nie je vždy bezproblémová. „V hlavách Slovákov prevláda presvedčenie, že Maďari ich 1 000 rokov utláčali, čo je blbosť. Stačí sa pozrieť na históriu. O národnostnom útlaku sa dá hovoriť v určitom období, ktoré však bolo krátke. Ale takisto je možné hovoriť, že aj na Slovensku bolo obdobie bez domoviny pre Maďarov len preto, lebo ich niekto označil za nespoľahlivých a niektorých vysťahovali,“ upozornil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla Bugár
Firmy a inštitúcie FideszMost-Híd