Bulharov a Rumunov v Schengene nechcú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Foto: SITA/AP

BRUSEL 21. decembra (WEBNOVINY)- Francúzsko a Nemecko sa rozhodli zablokovať budúcoročné začlenenie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru.

V utorok o tom informoval hovorca Európskej komisie (EK) Michele Cercone. Francúzsky minister vnútra Brice Hortefeux a jeho nemecký rezortný partner Thomas de Maiziere podľa neho zaslali komisii list, v ktorom označili plánovaný vstup najnovších členov Európskej únie do schengenu v marci 2011 za „predčasný„. Rozšírenie európskej zóny voľného pohybu osôb a tovaru o Bulharsko a Rumunsko tak narazilo na zásadnú prekážku, keďže tento krok musia jednomyseľne odsúhlasiť všetky členské štáty.

Rumunský prezident je pobúrený

Rozhodnutie Nemecka a Francúzska zablokovať budúcoročný vstup Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru označil rumunský prezident Traian Basescu za „diskrimináciu„. Prezident Basescu to vyhlásil v utorok pred novinármi v reakcii na stanovisko európskych kolegov. Basescu si myslí, že francúzsko-nemecký list adresovaný Európskej komisii je prejavom diskriminácie namierenej proti Rumunsku.

Naopak reakcia Bulharska na odmietnutie zo strany Paríža a Berlína je miernejšia. Sofia prisľúbila, že sa pokúsi odstrániť všetky pochybnosti v súvislosti so začlenením sa krajiny do zóny voľného pohybu osôb a tovaru. „Sme si vedomí, že politická situácia je v niektorých členských krajinách únie komplikovaná. Z tohto dôvodu urobíme všetko preto, aby sme odstránili akékoľvek pochybnosti, vrátane tých v oblasti súdnictva a spoločnosti ako takej,“ uviedla pre agentúru AFP hovorkyňa bulharského ministerstva zahraničných vecí Vessela Černevová. Podľa nej je po technickej stránke Sofia pripravená na to, aby vstúpila v marci 2011 do schengenu.

Schengenský priestor v súčasnosti tvorí 22 z 27 členských krajín EÚ, ktoré dopĺňa Island, Nórsko a Švajčiarsko. Bulharsko a Rumunsko sa stali členmi EÚ v roku 2007. V liste adresovanom eurokomisárke pre vnútorné záležitosti Cecilii Malmströmovej ministri poukazujú na nedostatočný pokrok oboch krajín v reformovaní súdnictva, ako aj v boji proti korupcii a organizovanému zločinu. Podľa nemenovaného hovorcu nemeckého ministerstva vnútra, na ktorého sa odvoláva tlačová agentúra AP, by tieto nedostatky mohli mať „vážne následky pre bezpečnosť EÚ“ a podpísali sa na skepticizme voči „príliš rýchlemu“ začleneniu Bulharska a Rumunska do schengenu.

Bulharsko a Rumunsko ešte v septembri odmietli úvahy, že problémy s rómskou menšinou by mali ovplyvniť ich budúcoročný vstup do schengenskej zóny. Rumunský líder Traian Basescu vstup do Schengenu označil ako prioritu pre obe krajiny. „Kategoricky odmietame priame alebo nepriame spájanie (vstupu do Schengenu) s inými záležitosťami, najmä s rómskou záležitosťou,“ vyhlásil Basescu. Parvanov dodal, že integrácia menšín do spoločnosti nie je kritériom na vstup do schengenskej zóny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Traian Basescu