Bulharského exministra budú stíhať za nelegálne odpočúvanie

Odpočúvanie
Foto: cla.asn.au

SOFIA 5. júna (WEBNOVINY) – Bývalý bulharský minister vnútra Cvetan Cvetanov sa v stredu vzdal svojej poslaneckej imunity a budú ho tak môcť stíhať v súvislosti so škandálom okolo odpočúvania jeho politických protivníkov.

„Viem, že nie som vinný,“ vyhlásil niekdajší člen vlády premiéra Bojka Borisova. Ako dodal, svoje ministerstvo nikdy „nevyužíval na politické účely“.

Cvetanov bol šéfom bulharského rezortu vnútra v Borisovovom kabinete, ktorý rezignoval ešte vo februári po sérii masových demonštrácií na protest voči stúpajúcej chudobe v krajine.

Prokuratúra sa škandálom okolo odpočúvania začala zaoberať ešte v apríli a okrem Cvetanova mali v kauze figurovať aj ďalší členovia jeho rezortu. Od roku 2009 mali nelegálne odpočúvať rôznych politikov, podnikateľov a novinárov.

Svedkovia tvrdia, že Cvetanov odpočúvania osobne nariadil. V prípade odsúdenia mu hrozí jeden až osem rokov za mrežami.

Kauza bola jednou z hlavných tém v uplynulej predvolebnej kampani. Nová bulharská vláda na čele s premiérom Plamenom Orešarským plánuje v tejto oblasti rozsiahle legislatívne zmeny.

Bulharsko je dlhodobo terčom kritiky pre obrovský počet žiadostí o odpočúvanie zo strany polície a bezpečnostných zložiek.

Z celkového počtu 12-tisíc odpočúvaní schválených v roku 2012 sa až 95 percent z nich nikdy nepoužilo v rámci dôkazového konania na súde. Panujú preto podozrenia, že túto techniku využívajú politici najmä na vydieranie svojich protivníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom