Bulharsko sprísňuje protipandemické opatrenia, nočné kluby či diskotéky zatvoria

Koronavirus, bulharsko
Foto: ilustračné, Getty images

Bulharsko pre prudký rast počtu nových prípadov ochorenia COVID-19 na dva mesiace zavedie prísnejšiu kontrolu protipandemických opatrení. Informoval o tom vo štvrtok bulharský minister zdravotníctva Stojčo Kacarov. Na tlačovej konferencii sa minister vyjadril, že situácia je vážna, ale ešte sa nedostala spod kontroly.

Možnosť prechodu na online vyučovanie

Kacarov uviedol, že školský rok sa začne 15. septembra a žiaci sa budú učiť v triedach, ale pripustil aj možnosť prechodu na online vyučovanie, ak sa šírenie koronavírusu zhorší. Dodal, že tam, kde je to možné, vláda odporúča prácu z domu. Jazykové, tanečné a umelecké školy zostávajú otvorené, ale môžu mať len obmedzený počet návštevníkov.

Viac o téme: Koronavírus

Bulharské reštaurácie a kaviarne budú otvorené len od 7:00 do 22:00. Pri jednom stole môže byť maximálne šesť ľudí a obsluhujúci personál musí nosiť rúška. Nočné kluby a diskotéky v krajine zatvoria. Kiná, divadlá a koncertné siene môžu fungovať s 50-percentným využitím kapacity. Celú kapacitu budú môcť využívať tie zariadenia, ktorých personál aj návštevníci budú úplne zaočkovaní alebo predložia doklad o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívny výsledok PCR-testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Športové súťaže v interiéri bez divákov

Športové súťaže v interiéroch sa budú konať bez divákov a na profesionálnych súťažiach v exteriéroch môžu byť priestory pre divákov využívané len na 30 percent.

Denný počet prípadov koronavírusu v Bulharsku v uplynulom mesiaci výrazne stúpol. Úplne zaočkovaných je pritom len 17 percent zo 7-miliónovej populácie tejto balkánskej krajiny. Bulharsko je tak najmenej zaočkovaným členom Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stojčo Kacarov