Búranie domov na Luníku IX pokračuje, na rade sú tri bytovky

Na Luníku IX búrajú zdevastovaný blok
Búranie zdevastovanej a staticky narušenej bytovky s 30 bytmi na Hrebendovej ulici v košickej mestskej časti Luník IX. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 14. marca (WEBNOVINY) – Búranie blokov s poškodenou statikou bude pokračovať aj tohto roku v košickej mestskej časti Luník IX. Ako informovala hovorkyňa mesta Košice Martina Urik Viktorínová, vážne poškodené sú tri bytové domy so šiestimi bránami na Hrebendovej ulici 18-20, 26-28 a 30-32.

Doložila, že podľa evidencie bytového podniku sa to týka 514 užívateľov. Začiatok búrania závisí od priebehu verejného obstarávania na dodávateľa.

Obrazom: Piaty blok na Luníku IX už padol za obeť

Statický posudok spracovala košická Projektová kancelária Petra Lučanského vo februári. „Po zvážení dostupných informácií je potrebné konštatovať, že stavebné konštrukcie domu sú vážne poškodené až do havarijného stupňa s potrebou bezodkladnej opravy. Betónová časť nosnej sústavy domu je podmienečne vyhovujúca s výnimkou konštrukcie loggií a posledného podlažia, kde stav považujeme za havarijný, opláštenie je nevyhovujúce,“ citovala Viktorínová z posudku.

Všetci užívatelia dostali výzvu na vypratanie bytu. Mesto poskytne náhradné bývanie rodinám s nájomnou zmluvou. „Dve rodiny s platnou nájomnou zmluvou dostanú byty onedlho, všetci ostatní budú posudzovaní v závislosti od svojej platobnej disciplíny a histórie ich bývania v majetku mesta Košice,“ povedala Viktorínová. Nekonkretizovala, koľko rodín by mohlo dostať byty na Luníku IX.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom