Búrenie Prešovčanov zabralo, vlak do Bratislavy obnovia

Vlak
Foto: SITA/AP

PREŠOV 7. septembra (WEBNOVINY) – Podľa nového železničného grafikonu, ktorý začne platiť v decembri, sa zruší jediný priamy vlakový spoj z Prešova do Bratislavy, ktorý premával cez Zvolen.

Od marca budúceho roka by mal však začať jazdiť nový priamy spoj Prešov – Bratislava, a to cez Žilinu, predbežne na skúšku počas jedného roka.

Dohodli sa na tom počas pracovného stretnutia minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek a primátor Prešova Pavel Hagyari. Agentúre SITA to potvrdil hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.

Rokovaniam predchádzala petícia občanov za zachovanie terajšej podoby grafikonu vlakovej dopravy platného aj pre roky 2012/2013, pod ktorú sa podpísalo viac ako 8-tisíc ľudí. Petíciu podporili aj poslanci Prešovského samosprávneho kraja a rovnako prešovskí mestskí poslanci.

Súčasne prijali uznesenie, v ktorom žiadajú zachovanie súčasného grafikonu vlakovej dopravy, zachovanie doterajšieho vlakového spojenia Prešov – Bratislava cez Zvolen a zavedenie priameho vlakového spojenia Prešov – Bratislava cez Žilinu.

Hagyari informoval, že nový vlakový spoj Prešov – Žilina – Bratislava bude mať odchod z Prešova v ranných hodinách a späť pôjde z Bratislavy v popoludňajšom čase. Presné termíny ešte nie sú určené. Vyjadril presvedčenie, že tento spoj nebude stratový a budú ho využívať nielen Prešovčania, ale aj ľudia z celého regiónu.

Kóňa uviedol, že „efekt tejto zmeny bude pozorne sledovaný a vyhodnocovaný a že v prípade nepotvrdenia očakávaného nárastu prepravných výkonov bude nastolený pôvodný stav“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PočiatekPavel Hagyari
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky