Burza a banky sú zatvorené, Gréci majú na deň 60 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: SITA/AP

LONDÝN 29. júna (WEBNOVINY) – Európska komisia v pondelok nepredloží nové návrhy na riešenie gréckej dlhovej krízy. Pre agentúru Reuters to uviedla hovorkyňa komisie. Spochybnila tým skoršie optimistické vyjadrenie európskeho komisára Pierra Moscoviciho. Ten predtým v pondelok uviedol, že Grécko a jeho veriteľov delí od dohody len „niekoľko centimetrov“.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v pondelok vyzval Grékov, aby v blížiacom sa referende podporili dohodu s veriteľmi, ktoré odmietla ich vláda počas víkendu. Hlasovaním proti by Gréci vyslali signál, že krajina sa chce dištancovať od eurozóny aj celej EÚ, povedal Juncker.

Návrhy veriteľov označil za férovú ponuku, ktorá išla v sociálnej oblasti nad rámec toho, o čo sa v rokovaniach usilovala grécka vláda. „Naším jediným cieľom bolo dosiahnuť férovú a vyváženú dohodu. Určite je to náročný a komplexný balík, avšak férový,“ zdôraznil šéf komisie.

Banky budú zatvorené do 6. júla

Európska komisia v pondelok Grécku schválila zavedenie kapitálových kontrol. Stabilita finančného a bankového systému je pre Grécko v súčasných podmienkach záležitosťou prvoradého verejného významu a zavedenie dočasných obmedzení kapitálových tokov sa preto zdá byť opodstatneným, uviedol vo vyhlásení eurokomisár pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy Jonathan Hill. V záujme gréckej ekonomiky, eurozóny, ako aj spoločného európskeho trhu však je, aby sa slobodný pohyb kapitálu obnovil tak skoro, ako to len bude možné, dodal komisár.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Banky by mali byť v krajine zatvorené do 6. júla, rozhodla tamojšia vláda po osemhodinovom zasadaní. Vládny predstaviteľ však v pondelok uviedol, že 850 pobočiek otvoria vo štvrtok, aby mohli penzistom vyplatiť dôchodky. Pre ostatné účely zostanú banky zatvorené celý týždeň.

Výber hotovosti z bankomatov je obmedzený na 60 eur denne. Bankomaty začnú fungovať najneskôr v pondelok popoludní. Karty vydané v zahraničí však môžu byť použité v bankomatoch bez obmedzenia, čo poteší turistov. Mnohí totiž stáli v nedeľu pred bankomatmi v očakávaní, že obmedzenia sa dotknú aj ich.

Online transakcie budú umožnené, aby si ľudia mohli platiť účty, nemôžu však posielať peniaze na účty v zahraničí. V pondelok zostala zatvorená aj akciová burza v Aténach.

Grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu uviedol, že za zatvorenie a kontrolu kapitálu môžu európski partneri a Európska centrálna banka (ECB). Zdôraznil, že neustúpi od plánu usporiadať 5. júla referendum o tom, či má Grécko prijať podmienky medzinárodných veriteľov „Odmietnutie žiadosti gréckej vlády o krátkodobé predĺženie (záchranného) programu je podľa európskych štandardov bezprecedentné, spochybňuje právo zvrchovaného národa rozhodnúť sa,“ povedal podľa agentúry Reuters Tsipras v televíznom príhovore k národu.

Viac ako tretine bankomatov v Grécku v sobotu došla hotovosť po tom, ako Gréci v obave z ďalšieho vývoja v krajine začali vyberať peniaze zo svojich bankových kont. Podnetom pre ich znepokojenie bol zámer usporiadať referendum o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny, ktorý v noci na sobotu oznámil premiér krajiny Alexis Tsipras. V noci na nedeľu jeho plán schválil aj parlament. Hlasovanie sa uskutoční 5. júla. Len v sobotu si Gréci z bankomatov vytiahli 600 miliónov eur.

Varoufakis žiada o predĺženie finančnej pomoci

Veritelia Grécka v piatok vo svojich návrhoch ponúkli gréckej vláde, aby v prípade hotelových služieb platila nižšia sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH). Vyplýva to z dokumentu, ktorý v nedeľu zverejnila Komisia. Týmto spôsobom sa snaží presvedčiť gréckych občanov, že ich vláda odmietla férovú ponuku.

Pôvodne veritelia žiadali zvýšenie DPH platnej pre hotelové služby na 23 percent. Vyplýva to z dokumentu zverejneného 20. júna. V aktuálnych návrhoch, ktoré grécka vláda odmietla s tým, že vypíše referendum, veritelia ponechávajú DPH na hotelové služby vo výške 13 percent. To podľa EK platí aj pre základné potraviny, vodu a energiu. Na reštauračné služby by však platila vyššia DPH.

O predĺženie finančnej pomoci o jeden mesiac žiada grécky minister financií Yanis Varoufakis v liste, ktorý v sobotu poslal Euroskupine. Pripomína, že európske právo neumožňuje vystúpenie z menovej únie. Grécko potrebuje predĺžiť pomoc, ktorá vyprší 30. júna, aby vláda prihliadla na výsledok referenda o požiadavkách veriteľov, píše Varoufakis v liste, ktorého kópiu dostal predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

„Naša vláda bude plne rešpektovať výsledok referenda a využije príležitosť opätovne potvrdiť, že Grécko je neoddeliteľnou súčasťou eurozóny,“ povedal minister financií. „Nakoľko Zmluvy o EÚ nepredpokladajú možnosť vystúpenia z Európskej menovej únie (EMÚ), … referendum nemá žiadnu priamu ani nepriamu súvislosť s otázkou členstva Grécka v EMÚ,“ dodal Varoufakis.

Grécko
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Gréci vyšli do ulíc proti veriteľom

Pri budove parlamentu v Aténach sa v nedeľu zhromaždilo niekoľko stoviek protestujúcich proti úsporným opatreniam, skandujúcich heslá namierené proti EÚ a Medzinárodnému menovému fondu. Protest sa začal pred kanceláriami Európskej komisie v gréckej metropole, kde bola zem plná letákov „Drachma je lepšia ako podriadenosť“ a „Nedlhujeme, nepredáme, nezaplatíme“.

Protestná akcia bola najnovším zo série zhromaždení na podporu gréckej vlády aj proti nej, ktoré sa uskutočnili v uplynulých týždňoch. Bola však menšia ako predchádzajúce demonštrácie, na ktorých sa zišli tisíce ľudí, a oveľa menšia ako protesty za účasti desiatok tisíc ľudí pred niekoľkými rokmi.

O situácii Grécka spolu v nedeľu hovorili aj americký prezident Barack Obama a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zhodli sa, že je „mimoriadne dôležité“ nájsť možnosti, ako udržať Grécko v eurozóne, informoval Biely dom.

„Lídri potvrdili, že ich ekonomické tímy starostlivo monitorujú situáciu a zostanú v úzkom kontakte,“ citovala z vyhlásenia Bieleho domu agentúra Reuters. „Obaja sa zhodli, že je mimoriadne dôležité urobiť všetko pre návrat na cestu, ktorá umožní Grécku obnoviť reformy a rast v rámci eurozóny.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Aléxis TsíprasAngela MerkelováBarack ObamaJean-Claude JunckerJeroen DijsselbloemYanis Varoufakis
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka