Bútorová: Posledné výskumy ukázali kriticky nízku dôveru verejnosti voči Matovičovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Zora Bútorová z organizácie Inštitút pre verejné otázky (IVO) Foto: SITA/Nina Bednáriková

Keď expremiér Igor Matovič (OĽaNO) ohlasoval nákup ruskej vakcíny Sputnik V, na základe prieskumu agentúry AKO tvrdil, že vďaka nej bude mať Slovensko o 300-tisíc viac zaočkovaných. Neskôr tieto čísla ešte navýšil, keď na sociálnej sieti písal o milióne ľudí.

Sociologička Zora Bútorová z Inštitútu pre verejné otázky však na základe výsledkov posledného výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ upozorňuje, že skutočný počet ľudí, ktorí sú ochotní nechať sa zaočkovať Sputnikom, nemusí byť až taký veľký.

V rozhovore pre Webnoviny.sk tiež hovorí o tom, že sa v ostatnom čase ukázala kriticky nízka dôvera verejnosti voči expremiérovi a naopak prevažujúca dôvera voči vedcom.

Priniesol posledný výskum nové zistenia o ochote Slovákov očkovať sa Sputnikom alebo skôr do súčasnej situácie vniesol nové svetlo?

Aj jedno, aj druhé. Je to prvý zverejnený výskum, ktorý okrem prijateľnosti jednotlivých vakcín a ochoty dať sa zaočkovať zmapoval aj názory verejnosti na problém registrácie Sputnika V. Ukázal, že väčšina verejnosti sa o tému bezpečnosti a spoľahlivosti Sputnika zaujíma.

Ako sa to vo výsledkoch  výskumu prejavilo?

Až dve tretiny respondentov, konkrétne 67 percent, sa stotožnili s požiadavkou odborného schválenia Sputnika, a to buď Európskou liekovou agentúrou (EMA) alebo naším Štátnym úradom na kontrolu liečiv (ŠUKL). Podiel ľudí, ktorí by súhlasili s očkovaním Sputnikom bez registrácie, bol veľmi nízky. V celej verejnosti predstavoval približne desatinu, konkrétne 11 percent.

Verím však, že nový minister zdravotníctva prijme zodpovedné rozhodnutie, ktoré nevystaví občanov zbytočnému riziku.

Koľko ľudí má vlastne záujem očkovať sa Sputnikom V?

Bývalý premiér a s ním aj viacerí ďalší politici i médiá sa odvolávali v poslednom čase na to, že 500-tisíc občanov by sa chcelo dať zaočkovať výlučne Sputnikom. Najnovší výskum ukazuje, že takýchto ľudí je v súčasnosti nanajvýš polovica, okolo 245-tisíc. Avšak, viac ako tri štvrtiny týchto ľudí viaže svoj priaznivý názor na predpoklad, že ruská vakcína bude riadne registrovaná.

Klesol by počet ľudí, ochotných sa zaočkovať ruskou vakcínou, ak by sa tak nestalo?

Potom by mohol byť záujem o vakcináciu Sputnikom podstatne nižší a pohybovať sa iba okolo 53-tisíc obyvateľov. Jedná sa pritom o aktuálnu situáciu na Slovensku, keďže Sputnik v súčasnosti nie je riadne zaregistrovaný v EMA alebo slovenským ŠUKL.

Môžeme zistené počty ľudí, ktorí sú ochotní očkovať sa nezaregistrovaným Sputnikom, považovať za vysoké?

Pri použití necertifikovanej vakcíny, ktorej bezpečnosť a účinnosť nie je overená, sa nedá vylúčiť zdravotné riziko. Preto moja laická odpoveď znie, že 53-tisíc ľudí, ktorí by boli vystavení takémuto riziku, je veľké množstvo. Verím však, že nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský prijme zodpovedné rozhodnutie, ktoré nevystaví občanov zbytočnému riziku.

Vyhliadka, že na Slovensku onedlho pribudne značné množstvo iných vakcín, určite poteší aj priaznivcov Sputnika. Až 87 percent z nich má totiž priaznivý vzťah aj k ďalším vakcínam, ktoré už registráciou prešli. Príkladom je Pfizer-BioNTech či Moderna.

V tejto chvíli nikto z nás nedokáže odhadnúť, aké politické rozhodnutia ohľadne Sputnika V budú prijaté.

Nakoľko je tento výskum spoľahlivý? Predsa len výskumov je v dnešnej dobe veľa.

Sú to výsledky ôsmej vlny opakovaného online reprezentatívneho výskumu na vzorke 1 000 respondentov. Ten od začiatku pandémie robia dva ústavy Slovenskej akadémie vied v partnerstve s agentúrami Mnforce a Seesame. Ide o pracoviská s vysokým odborným kreditom. Pravda, nedá sa celkom vylúčiť, že vo výskume, pri ktorom by došlo k priamemu kontaktu medzi respondentom a anketárom, by mohol byť počet záujemcov o Sputnik o čosi vyšší.

Môže sa stať, že sa jeho výsledky nepotvrdia a záujem obyvateľov nakoniec bude iný?

Treba zdôrazniť, že sociologické výskumy si nekladú za cieľ presne predvídať, ako sa ľudia napokon budú správať. Ukazujú však, ako v danom čase o probléme uvažujú, aké okolnosti berú do úvahy. V tejto chvíli nikto z nás nedokáže odhadnúť, aké politické rozhodnutia ohľadne Sputnika V budú prijaté.

Ktoré okolnosti by teda mohli ovplyvniť názory verejnosti na ruskú vakcínu?

Napríklad, či sa uprednostní expertíza maďarskej agentúry pred expertízou našich vedcov. A ak áno, ako túto skutočnosť prijmú slovenskí odborníci, zdravotníci a ako sa k nej postaví slovenská verejnosť? Ak by výsledky expertízy viedli k rozhodnutiu nového ministra zdravotníctva v prospech očkovania vakcínou schválenou v Maďarsku, ako bude zorganizované očkovanie? Budú mať ľudia na výber medzi viacerými vakcínami? Vo výpočte dôležitých okolností, ktoré v nastávajúcom období ovplyvnia aj postoje verejnosti k Sputniku V, by sa dalo pokračovať.

Záujem verejnosti o vakcináciu sa pod ťarchou počtu obetí vírusu COVID-19 zvyšuje.

Rozhodnú odpovede na tieto otázky o konečnom počte zaočkovaných ruskou vakcínou?

Ak sa dá napokon zaočkovať vakcínou Sputnik odlišný počet ľudí, ako vyplýva z odhadu na základe dát z konca marca, bude to pod vplyvom všetkých týchto faktorov. Do konca príbehu Sputnika V však máme ešte ďaleko.

Čo tieto zistenia hovoria o Slovákoch a ich vzťahu k očkovaniu a k pandémií?

Záujem verejnosti o vakcináciu sa pod ťarchou počtu obetí vírusu COVID-19 zvyšuje. Prispieva k tomu aj únava z negatívnych sociálno-ekonomických a psychických následkov pandémie ako aj počet príležitostí na očkovanie.

A čo hoaxy alebo falošné správy? 

K rastu ochoty nechať sa zaočkovať dochádza aj napriek tomu, že nemalá časť občanov ešte stále nie je rozhodnutá alebo ju odrádzajú rozličné falošné správy a dezinformácie o škodlivosti či zbytočnosti očkovania. Väčšina verejnosti si však uvedomuje, že zaočkovanie vysokého počtu ľudí je predpokladom prekonania tohto ťažkého obdobia.

Darí sa bývalému premiérovi vybudovať dôveru ľudí v Sputnik alebo ľudia veria viac vedcom?

Najnovší výskum, ale aj predchádzajúce výskumy z posledných mesiacov ukázali kriticky nízkou dôveru slovenskej verejnosti voči bývalému premiérovi a naopak prevažujúcu dôveru voči vedcom. V plnej miere sa to vzťahuje aj na dôveru k vakcíne dovezenej z Ruska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MatovičVladimír LengvarskýZora Bútorová
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraIVO Inštitút pre verejné otázkyMnforceOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSAV Slovenská akadémia viedŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv