BUTTIGLIONE: Inú Európu nemáme, musíme ju zlepšovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rocco
Rocco Buttiglione Foto: AP

Vy ste krajiny východného bloku poznali už za totality. Vraj ste boli pašerák.

Pašoval som knihy. Prichádzal som do tzv. bývalých komunistických krajín so zakázanými knihami a  vyvážal zakázané rukopisy.

Dnes je Európa i celá únia v kríze. Má EÚ budúcnosť?

My sme za Európu a spoločná Európa je vlastne to, čo nám poskytlo určitú záruku bezpečnosti, mieru a blahobytu. Európa znamená slobodu. V Európe je veľmi veľa vecí, ktoré budeme musieť robiť spoločne. Veľká koncentrácia svetovej moci bude mať veľmi veľký význam. Ak nebudeme jednotní, tak v budúcom svete hrozí, že nezohráme žiadnu rolu ale všetky napätia sa budú vybíjať práve na území Európy, respektíve budú zasahovať Európu. Ak budeme schopní chrániť svoje záujmy, svoje myšlienky, svoje predsavzatia, tak tým urobíme veľký krok ku zjednoteniu Európy.

Európa je kritizovaná z mnohých strán.

Veľa tých kritík je namieste. Potrebujeme oveľa väčšiu transparentnosť, ale nezabúdajte, toto je jediná Európa, ktorú máme. Musíme ju zlepšovať a vylepšovať Európu, pretože iná tu nie je. My sme Európania. Hovorím áno procesu, ktorý zabezpečí väčšiu transparentnosť európskych inštitúcii. Ktorý pomôže pochopiť obyvateľom, že sú to vlastne oni, ktorí rozhodujú o Európe. Preto potrebujeme posilniť kontrolu parlamentov a vlád a prostredníctvom tlače zainteresovať všetkých obyvateľov do všetkých procesov, ktoré prebiehajú v Európe.

Potrebujeme oveľa väčšiu transparentnosť, ale nezabúdajte, toto je jediná Európa, ktorú máme. Musíme ju zlepšovať a vylepšovať Európu, pretože iná tu nie je. My sme Európania.Rocco Buttiglione

Aj Taliansko je dnes v kríze.

Máme krízu, vážnu krízu. Taliansko je však veľká krajina s mimoriadne silnou ekonomikou. S výnimkou Nemecka máme najnižší deficit z celej Európy, máme vysoký verejný dlh, ale rozdiel medzi našim verejným dlhom a medzi verejnými dlhmi ostatných krajín sa zmenšil, nezväčšuje sa. A máme súkromný sektor, ktorého úspory sú mimoriadne vysoké, sú snáď najväčšie v celej Európe. Máme nástroje na riešenie našich vlastných problémov a teraz máme veľmi silnú efektívnu kompetentnú vládu, ktorá je schopná vyriešiť tieto problémy.

Aké sú dnes východiská pre Európu?

V Európe máme teraz dve pozície, európska banka by sa mala stať niečím podobným ako je banka štátnych rezerv USA. Mala by vykupovať dlhopisy tých krajín, ktoré sú momentálne najviac postihnuté dlhovou krízou. To je prvá pozícia. Druhá pozícia. Centrálna európska banka by nemala nakupovať dlhopisy zadlžených krajín, aby náhodou nevznikla prílišná odvaha vytvárať nekontrolovateľný deficit v týchto krajinách, aby sa zabránilo určitým krajinám vytvárať umelú infláciu, ktorá by zasiahla všetkých. Som presvedčený, že tu treba nájsť zlatú strednú cestu, ktorá by umožnila podporovať európskej centrálnej banke podporovať krajiny, ktoré sa nachádzajú v ťažkostiach. Ale iba pod podmienkou, že tieto krajiny poskytnú alebo predĺžia sanačné programy, ktoré sú transparentné, jasné a dostatočné. To znamená, že by sme mali zabrániť predpokladať pardon, predpokladať riadený bankrot určitých krajín tak, aby sme znížili alebo zredukovali ich škody a ostatných krajín na minimálnu možnú mieru. Musíme mať možnosť využívať súčasne obidva tieto nástroje v závislosti od toho, ako sa vyvinie situácia.

Pán Buttiglione máloktorému politikovi sa podarí byť známym aj v iných krajinách. Vám sa to podarilo v roku 2004. Ide do kopy viera a politika?

Vy by ste verili nejakému politikovi, ktorý ničomu neverí? Ktorý je pripravený zradiť svoje princípy kvôli nejakému kreslu alebo nejakej stoličke? Ja si myslím, že to nie je možné. Nie je možné robiť politiku bez viery v niečo. Moja viera je viera kresťanská. A viera zjednocuje vládnucich a tých, ktorým sa vládne. To sú väzby viery. Moji voliči vedia, čo som schopný urobiť a čo nedokážem urobiť. A moji protivníci takisto vedia, čo som schopný a čoho schopný nie som. A to vytvára vzťah dôvery. Ale to neznamená, že to musí byť bezpodmienečne aj vzťah súhlasu. Ja som presvedčený o tom, že veľa problémov v politike vzniká kvôli tomu, že veľa politikov neverí v nič. Urobí sa jednoducho prieskum, zistí sa, čo sa ľuďom páči, čo by radi počuli, začne sa im rozprávať to, čo by radi počuli a je to. Ale častokrát práve to, čo by ľudia radi počuli, nie je tá pravá pravda. Každý z nás by chcel znížiť daňové zaťaženie a každý z nás by chcel zvýšiť mieru služieb poskytovanú populácii, obyvateľstvu. A dnes bohužiaľ sme v období, kedy musíme nášmu talianskemu obyvateľstvu povedať nie, nemôžme znižovať dane, ale bohužiaľ musíme redukovať služby, ktoré boli doposiaľ poskytované. Nie je to pekné, nemáme to radi, nepáči sa nám to, ale je to tak. Je to pravda. Je jeden model politiky, ktorý je mŕtvy a to práve ten model, ktorý je založený na prieskumoch toho, čo by ľudia radi počuli. Rodí sa však ale iný druh politiky. Je to druh politiky, ktorý určuje spoločné hodnoty alebo naznačuje spoločné hodnoty, žiada súhlas s týmito hodnotami a sľubuje sa, alebo sa sľúbi, že na základe týchto princípov, alebo hodnôt budeme schopní vybudovať lepšiu budúcnosť. Ja musím povedať pracujúcim v Taliansku, že budú musieť pracovať odteraz o niečo dlhšie ako pôjdu do dôchodku. A musím povedať bohatým, že budú musieť platiť viac. Ale musím dôveryhodným spôsobom dokázať sľúbiť, že ich deti v budúcnosti nájdu prácu, že ich podniky budú schopné v budúcnosti nájsť silné postavenie na trhu a že tie obete, ktoré dnes prinášajú, tak prinesú svoje plody. Dôveryhodnosť je dnes všetko. Ľudia ti musia vedieť veriť. Ľudia musia vedieť, že hovoríte pravdu.

Vy by ste verili nejakému politikovi, ktorý ničomu neverí? Ktorý je pripravený zradiť svoje princípy kvôli nejakému kreslu alebo nejakej stoličke? Ja si myslím, že to nie je možné. Nie je možné robiť politiku bez viery v niečo.Rocco Buttiglione

Je dnes Európa kresťanská?

Európa nie je kresťanská, ale zároveň kresťanská je. Hranica viery prechádza srdcom každého z nás. Každú bitku treba vybojovať s oduševnením, s presvedčením, že to, čo robím, je správne. Niekedy vyhráte, niekedy nie. Počul som hlasy, že v minulosti Európa kresťanská bola, ale Európa dneška nie je kresťanská. Ja o tom nie som presvedčený. Bola oveľa kresťanskejšia Európa v období, keď národy proti sebe zbrojili a išli vyhladzovať susedské národy? Bola viac kresťanská? Nehovorím, že bola menej kresťanská. V každom období hovorím, v každom období je viera podrobená určitým výzvam a určitým pokušeniam. A určitej kritike. Naše pokušenie je etický relativizmus. Včerajšie pokušenie bol komunizmus, nacizmus, fašizmus. Dúfajme, že sa nám podarí zvíťaziť nad pokušeniami dneška.

Je kresťanská demokracia cestou pre Európu, pre Európsku úniu?

Určite áno. V roku 1989 padol komunistický režim a v roku 2007 padol nekontrolovaný kapitalizmus. Trh nie je bez pravidiel, ako si niektorí mysleli. Nemôže bez nich existovať. Trh je sociálne pravidlo. Neexistencia pravidiel netvorí trh. Tvorí korupciu a tvorí mafiu. Trh je pravidlo. Príklad. Ako ja si nemôžem od teba zobrať trebárs tvoje pero bez toho, aby som sa s tebou dohodol o tom, koľko ti zaňho zaplatím, ale tak, aby sme sa na tom dohodli a súhlasil s tým obaja. To znamená, že tu je priestor, kde treba tvrdiť a kde sa tvrdí, že kradnúť by sa nemalo, je to zakázané. Je to nedovolené. To je etický priestor. Právny priestor. Potrebujeme sudcov, ktorí budú vynášať rozsudky. Ak by sme mali sudcov, ktorí sa dajú kúpiť a rozsudky, ktoré by boli uplatnené, tak by sme nemali trh. Trh znamená, že ak toto pero nefunguje, nepíše, skôr ako mi ho Ján predá, tak mi to musí povedať. Prečo sme my dnes v tejto situácii? Sme tam preto, že tí, ktorí predávali zhnité úvery, tak ich predávali bez toho, aby o tom informovali kupujúceho. Čiže porušili pravidlá. My potrebujeme trhové hospodárstvo založené na pravde. A potrebujeme trhové hospodárstvo, ktoré by sa zaoberalo a zaujímalo aj o ľudí. My to voláme sociálne trhové hospodárstvo. A nájdete to napísané v programovom vyhlásení Európskej ľudovej strany. A to je doktrína kresťanských demokratov.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia