Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VODA
V roku 1992 valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 22. marec za Svetový deň vody. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
5. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

BVS predĺžila neplatičom generálny pardon do konca januára

BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Zákazníci Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s. (BVS), ktorí odvádzajú zrážkové vody do verejnej kanalizácie a doposiaľ za ne neplatili, môžu požiadať o ich spoplatnenie ešte do konca januára 2015. Agentúru SITA o tom informoval hovorca BVS Alexander Buzinkay.

Spoločnosť pre nich o ďalší mesiac predĺžila generálny pardon, pôvodne platný od 1. novembra do 31. decembra 2014. Dôvodom bol narastajúci počet žiadostí v posledných dňoch minulého roka. Po uzatvorení nových zmlúv o odvádzaní zrážkových vôd do verejnej kanalizácie sa tak vyhnú sankciám. Tie môžu by od 300 eur pre fyzické osoby a do 3000 eur pre ostatných.

Neplatiči spôsobujú každý rok škody

BVS oslovila ešte minulý rok vysvetľujúcim listom a žiadosťou o spoplatnenie zrážkových vôd všetkých svojich zákazníkov, ktorí sú pripojení na kanalizáciu. Medzi nimi je aj početná skupina neplatičov, na ktorú je generálny pardon zacielený.

Neplatiči spôsobujú BVS každoročne nemalé škody, pretože zrážkové vody, ktoré z povrchových plôch odtekajú do verejnej kanalizácie a vstupujú do čistiaceho procesu, majú vplyv na náklady spoločnosti a jej cenotvorbu. Ročne ide o milióny metrov kubických vody a státisíce eur, potrebných na jej spracovanie.

Generálny pardon sa týka len tých, čo platia stočné

Ako uviedol Buzinkay, generálny pardon sa týka len tých zákazníkov BVS, ktorí platia stočné, ale bez spoplatnenia zrážkových vôd odtekajúcich z ich budov a pozemkov do kanalizácie, alebo za ne platia, ale z menších plôch, než v skutočnosti majú. O spoplatnenie zrážkových vôd musia požiadať a uzatvoriť s BVS novú zmluvu.

Pre výpočet poplatkov je rozhodujúca plocha budov a pozemkov, ich priepustnosť a dlhodobý úhrn zrážok v danej lokalite. Žiadateľ uvedie do žiadosti osobné údaje a pripojí k nej kópiu listu vlastníctva a katastrálnej mapy. O ostatné, vrátane výpočtu poplatkov, sa postará BVS. Oslobodení od poplatkov sú len tí zákazníci BVS, platiaci stočné, ktorí zrážkové vody neodvádzajú do verejnej kanalizácie, ale do funkčného a kapacitne vyhovujúceho vsakovacieho zariadenia.

Odporúčané články

Slovákov čaká odpočet celoročnej spotreby tepla a vody Na prelome rokov nás čaká odpočet spotreby vody a tepla

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...