Byť gejom nie je výhoda, hovorí Janis Sidovský

Sidovsky
Foto: ffi.sk

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Janis Sidovský, ktorý patrí k najvýznamnejším a najvplyvnejším osobnostiam nielen v českom šoubiznise si myslí, že niektorí homosexuáli mylne považujú svoju orientáciu za prednosť. Neuznáva predovšetkým exhibicionistov, ktorí svojím správaním mýlia verejnosť o podstate homosexuality. „Keď vidím na ulici zženštilého geja, tak prejdem na iný chodník, aby si ma s ním nespájali. Mali by sme ľuďom ukazovať, že sme slušní a pracovití ľudia a nie to, s kým spíme, to je naša súkromná vec,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ marketingovej komunikácie a vlastnej tvorby v TV Barrandov, ktorý už 23 rokov tvorí pár s populárnym muzikálovým spevákom Pavlom Vítkom. „Títo ľudia chcú zaujať alebo nevedia čo so sebou. Byť gejom nie je žiadna prednosť a oni si to pletú. Prednosť je v tom, aký má človek charakter,“ dodal rodák z Pardubíc a zdôraznil, že určitá osveta je potrebná aj vo vnútri homosexuálnej minority.

Sidovský je skeptický tiež voči pochodom gejov a lesieb na Slovensku a v Českej republike. „Bol som na pochode gejov a lesieb v Amsterdame, tam je to skôr o zábave, niekedy je tam dokonca viac heterosexuálov. V Česku a na Slovensku je to skôr aktivistické ako demonštrácia, vonku je to karneval,“ tvrdí. „Ide tam veľa exhibicionistov, potom to vytvára dojem, že gejovia sú stále nespokojní a neustále niečo chcú,“ uviedol. Pohľad verejnosti môžu podľa neho zmeniť skôr známe a uznávané osobnosti, ktoré by sa nemali hanbiť o svojej sexuálnej orientácii otvorene hovoriť. „Je dôležité, aby sa k minorite prihlásili ľudia, ktorí sú vážení, ako športovci, vedci, jednoducho ľudia, ktorí niečo dokázali. To by bolo prospešnejšie,“ dodal.

Štyridsaťdvaročný Sidovský sa v roku 2006 zasadil v Čechách o schválenie zákona o registrovanom partnerstve, okrem toho spoluzaložil webovú stránku www.colourplanet.cz. Stále väčší záujem o ňu prejavujú aj Slováci. Denne si ju pozrie približne štyritisíc čitateľov, z toho niekoľko sto pripadá práve na slovenských návštevníkov. „Máme už aj pravidelných prispievateľov, ktorí si založili blogy a informujú o dianí na Slovensku,“ uzavrel.

Janis Sidovský si po schválení zákona zobral za muža dlhoročného partnera, muzikálového herca Pavla Vítka. Svadba sa konala 3. júla 2006 na hrade Karlštejn za prítomnosti českých celebrít ako Karel Gott či Lucie Vondráčková. Pár tvoria už 23 rokov. Peripetie, ktoré oboch sprevádzali počas snahy o uzákonenie registrovaného partnerstva, ako aj osobný život, ktorý dvojica vedie, zachytil režisér Michal Herz v 52-minútovom dokumente s názvom S dôverou a láskou. „Michal dlho nevedel, čo nám má dať ako svadobný dar, tak sa nakoniec rozhodol, že o nás nakrúti film,“ uviedol Sidovský. Snímka mala premiéru pred rokom na festivale Mezipatra v Prahe, pod anglickým názvom In Trust And Love ju následne uviedli na 31. medzinárodnom filmovom festivale Frameline v San Franciscu a potom aj v New Yorku na festivale Newfest. Na Slovensku sa premietania dočkala tento rok v rámci Filmového festivalu inakosti (FFI).

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel GottLucie Vondráčková