Bývalá argentínska prezidentka čelí obvineniam z korupcie, údajne prijala miliónové úplatky

Cristina Fernándezová de Kirchnerová
Bývalá argentínska prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchnerová. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Argentínsky najvyšší súd rozhodol, že bývalá prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchnerová bude čeliť súdnemu procesu pre obvinenia z korupcie.

Šesťdesiatpäťročná politička je obvinená z toho, že v priebehu 12 rokov prijala úplatky v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. Kirchnerová, ktorá je momentálne senátorkou, obvinenia popiera a tvrdí, že sú politicky motivované. Niekdajšia prezidentka má politickú imunitu pred väzbou, nie však pred súdnym stíhaním.

Korupčné denníky vodiča

Obvinenia voči Kircherovej súvisia s takzvaným škandálom „korupčných denníkov„, v rámci ktorého podnikatelia uplácali vládnych predstaviteľov.

Vychádzajú pritom zo záznamov istého Oscara Centena, ktorý v rokoch 2005 – 2015 pracoval ako vodič úradníka pre verejné práce a zapísal si napríklad, ako vládnym predstaviteľom doručoval od šéfov stavebných podnikov tašky s peniazmi.

Podľa prokurátorov mohli ľudia zapojení do korupčného prípadu na úplatkoch získať zhruba 160 miliónov dolárov. V súvislosti so škandálom zatkli viac ako desiatku ľudí vrátane podnikateľov a bývalých vládnych úradníkov, ktorých tiež čaká súdny proces.

Výmena peňazí v prezidentskom sídle

V Centenových denníkoch sa spomína aj výmena peňazí v dome exprezidentky a jej nebohého manžela Néstora Kirchnera, v prezidentskom sídle, ale aj v sídle vlády. Tieto informácie sa však zatiaľ nepodarilo potvrdiť. V súvislosti s prípadom polícia v auguste Kirchnerovej prehľadala tri domy.

Kirchnerová bola prezidentkou Argentíny v rokoch 2007 – 2015. Jej manžel, ktorý zomrel v roku 2010, bol argentínskou hlavou štátu v rokoch 2003 – 2007.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom