Bývalá šéfka finančnej správy Wittenbergerová sa po zadržaní priznala ku korupcii

Lenka Wittenbergerová
Bývalá prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová sa priznala ku korupcii. Foto: Archívne, SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 5. augusta 15:45

Obvinená bývala šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová sa po stredajšom zadržaní políciou v rámci akcie Mýtnik III priznala ku korupcii. Napísal o tom portál Aktuality.sk, podľa ktorého ju už aj prepustili a zrejme teda nebude čeliť návrhu na väzbu.

Informáciu potvrdil aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Ten nemá vedomosť o tom, že by sa priznali aj ďalší obvinení v tejto kauze. Zdôraznil, že úkony naďalej prebiehajú.

Rozhodovať sa bude o väzbe

Lipšic na tlačovom brífingu Úradu špeciálnej prokuratúry zároveň potvrdil, že dozorový prokurátor pravdepodobne v priebehu štvrtka rozhodne o tom, či bude pre obvinených navrhnutá väzba.

„Obvinený je povinný sa dostaviť. Ak sa nedostaví, tak trestný poriadok pozná inštitúty, ktoré vedia zabezpečiť nevyhnutnú prítomnosť obvineného,“ odpovedal Lipšic na otázku, či bude na obvineného veľkopodnikateľa Miroslava Výboha vydaný zatykač. Ten sa údajne dlhodobo zo súkromných a pracovných dôvodov zdržiava v zahraničí.

Podpísala spornú zmluvu

Aktuality vysvetlili, že práve Lenka Wittenbergerová krátko pred voľbami v roku 2020 podpísala spornú utajenú zmluvu s firmou obvineného Michala Suchobu Alison v hodnote 50 miliónov eur.

V súvislosti s touto zmluvou už polícia od júna vyšetruje podozrenia z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a machinácií pri verejnom obstarávaní.

Údajne bola na „výplatnej páske“

Lenka Wittenbergerová bola údajne aj na akejsi „výplatnej páske”. Ďalší obvinený bývalý šéf finančnej správy František Imrecze totiž vypovedal pred políciou, že keď odchádzal z úradu, na malom lístku posunul podnikateľovi Michalovi Suchobovi zoznam mien s číslami. „Lenka 50” malo stáť pri mene obvinenej.

V kauze Mýtnik III vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry celkovo vzniesol obvinenie voči ôsmim osobám. Obvinenia sa týkajú výlučne korupčnej trestnej činnosti, ktorá bola spáchaná štyrmi rôznymi skutkami. Voči dvom osobám vzniesli obvinenie pre trestný čin podplácania, voči ďalším šiestim pre trestný čin prijímania úplatku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicFrantiček ImreczeLenka WittenbergerováMichal SuchobaMiroslav Výboh
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRNAKA Národná kriminálna agentúraÚrad špeciálnej prokuratúry