Bývalého dozorcu z koncentračného tábora deportovali do Nemecka, účasť na zločinoch popiera

Jakiw Palij
Archívna foto bývalého dozorcu v koncentračnom tábore Jakiwa Palija pred jeho domom v americkom Queense. Foto: SITA/AP

NEW YORK 21. augusta (WebNoviny.sk) – Spojené štáty americké deportovali do Nemecka 95-ročného bývalého dozorcu z nacistického koncentračného tábora Trawniki. Stalo sa tak 14 rokov po tom, čo jeho vyhostenie nariadil súd.

O deportácii Jakiwa Palija v utorok informoval Biely dom s tým, že deportácii predchádzali rozsiahle rokovania „prezidenta Donalda Trumpa a jeho tímu“ s „kľúčovým európskym spojencom“. Muža deportovali do Nemecka v utorok ráno.

Žiadne štáty ho nechceli prijať

Palij po druhej svetovej vojne utiekol do USA, kde úradom zatajil svoju účasť na holokauste a tvrdil, že bol farmárom a robotníkom v továrni. Dlhé roky tam potom žil ako konštruktér a neskôr už ako dôchodca. V súvislosti s jeho minulosťou ho vyšetrovatelia konfrontovali v roku 1993, keď našli jeho meno v nacistickom zozname a jeho bývalý kolega prezradil, že „žije niekde v Amerike“.

O desať rokov neskôr mu súd odobral občianstvo a v roku 2004 nariadil jeho deportáciu. Nemecko, Poľsko, Ukrajina ani ďalšie štáty ho však nechceli prijať. Preto ďalej žil vo svojom dome v newyorskom Queense, čo vyvolalo u tamojšej židovskej komunity niekoľko protestov.

Podľa amerického ministerstva spravodlivosti Palij slúžil v Trawnikoch v roku 1943. Dôchodca priznal, že v tábore pracoval, poprel však akúkoľvek účasť na vojnových zločinoch.

Nemajú dostatok dôkazov

Palijov osud v Nemecku je zatiaľ neznámy. Tamojšie ministerstvá vnútra a spravodlivosti, ako aj úrad kancelárky Angely Merkelovej sa k situácii zatiaľ nevyjadrili. Nemeckí prokurátori sa však už skôr vyjadrili, že sa zdá, že proti Palijovi nie je dostatok dôkazov, aby ho mohli obviniť z vojnových zločinov.

Palijova deportácia je prvou v súvislosti so zločinmi z druhej svetovej vojny od roku 2009, keď USA deportovali bývalého nacistického dozorcu Johna Demjanjuka. Muža v roku 2011 v Nemecku odsúdili za spoluúčasť na vraždách viac ako 28-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDonald Trump