Bývalého francúzskeho premiéra uznali vinným zo sprenevery, Fillon platil manželke a deťom

Francois Fillon
Bývalý francúizsky premiér Francois Fillon s manželkou Penelope prichádzajú na súd v Paríži. Foto: SITA/AP

Parížsky súd uznal v pondelok 66-ročného bývalého premiéra Francoisa Fillona vinným zo sprenevery. Podľa verdiktu zneužil verejné prostriedky na to, aby vyplatil svoju ženu a deti za prácu, ktorú nikdy nevykonali. Odsúdil ho na päť rokov väzenia, z toho tri podmienečne, ako aj pokutu 375-tisíc eur. Desať rokov sa tiež nesmie uchádzať o volenú funkciu.

Jeho 64-ročnú manželku Penelope uznal súd vinnou zo spolupáchateľstva. Dostala trojročný podmienečný trest a rovnako vysokú pokutu. Právnici páru sa proti rozsudku okamžite odvolali.

Fillon bol podozrivý z toho, že dal v rokoch 1998 až 2013 prácu poslaneckých asistentov svojej žene a dvom deťom. Celkovo táto práca vyniesla rodine viac než jeden milión eur. Fillon aj jeho žena akékoľvek pochybenie odmietli.

Škandál prepukol len tri mesiace pred prezidentskými voľbami v roku 2017 a otriasol reputáciou tohto konzervatívneho politika. Zároveň pomohol k prezidentskému kreslu centristickému kandidátovi Emmanuelovi Macronovi. Fillon, ktorý bol premiérom v rokoch 2007 až 2012 za vlády prezidenta Nicolasa Sarkozyho, následne z politiky odišiel. Škandál vtedy označil za „politickú vraždu“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Francois Fillon