Bývalého kňaza odsúdili na ďalších 20 rokov za sexuálne obťažovanie chlapcov, zomrie vo väzení

kňaz
Foto: ilustračné, Getty Images.

COLUMBIA 24. októbra (WebNoviny.sk) – Bývalého katolíckeho kňaza, ktorý si už odpykal polovicu z desaťročného trestu za mrežami za obťažovanie chlapcov v americkom Marylande, v utorok odsúdili na ďalších 20 rokov vo väzení v Južnej Karolíne za znásilnenie iných chlapcov pred 40 rokmi.

Právnik Duffie Stone uviedol, že 76-ročný Wayland Yoder Brown mal počas útokov na sebe kňazský golier a s obeťami sa po obťažovaní modlil ruženec. Pápež Ján Pavol II. muža v roku 2004 prepustil z duchovného stavu.

Čelil 210 rokom za mrežami

Brown čelil v najnovšom procese 210 rokom za mrežami v súvislosti s deviatimi bodmi nezákonného sexuálneho vzťahu s maloletými. Stone však pristúpil na 20-ročný trest, ktorý podľa neho garantuje, že odsúdený zomrie vo väzení.

Musí tiež aj naďalej spolupracovať s vyšetrovateľmi a poskytnúť im ďalšie informácie súvisiace s jeho pôsobením v diecéze Savannah.

Jedna z obetí Chris Templeton pred súdnou sieňou novinárom povedal, že ak o skutkoch vedeli aj ďalší duchovní a nič s tým neurobili, mali by ich rovnako odsúdiť.

Už ako študent seminára

Vyšetrovanie začali v roku 2016 po tom, ako spomínaná diecéza zaplatila 4,5 milióna dolárov v súvislosti so žalobou muža, ktorý vyhlásil, že ho kňaz znásilnil. Úrady v štáte Georgia však nemohli kňaza trestne stíhať, keďže uplynula premlčacia doba.

Zistili ale, že Brown obťažoval chlapcov aj v Južnej Karolíne, kde ho mohli stíhať. Duchovný obťažoval maloletých, keď navštevovali St. James Catholic School v Savannah. Napadol ich aj v kostole a opustenom vlakovom depe v Hardeeville a na ďalších miestach.

Brown sa v roku 2004 priznal, že v 70. rokoch minulého storočia obťažoval dvoch bratov v Marylande. V tom čase bol študentom kňazského seminára. Počas súdneho konania sa obetiam ospravedlnil.

Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre to, čo som spravil. Nenávidím sa za to, čo som urobil,“ vyhlásil vtedy. Stone dodal, že kňaz chlapcom po znásilnení povedal, že ak o prípade prehovoria, oni a celá ich rodina budú čeliť večnému zatrateniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Pavol II.pápež Ján Pavol II.