Bývalého nitrianskeho podžupana odvolali z funkcie

Paragraf

NITRA 25. júna (WEBNOVINY) – Obvineného podpredsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Vladislava Boríka v pondelok krajskí poslanci odvolali.

Jeho nástupcom vo funkcii sa stal poslanec za Smer-SD Juraj Horváth. Návrh na odvolanie predložil predseda kraja Milan Belica.

Spomedzi 44 prítomných poslancov hlasovalo 32 za, proti nebol nikto a 12 nehlasovalo.

Vladislava Boríka zároveň odvolali aj z postu člena Rady Nitrianskeho samosprávneho kraja a predsedu Komisie sociálnej pomoci, zostane však členom tejto komisie. Vladislav Borík na pondelkové zastupiteľstvo neprišiel.

Polícia obvinila Vladislava Boríka spolu s ďalšími šiestimi osobami z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe 24. mája. Kauza sa týka troch sporných tendrov do 30-tisíc eur súvisiacich s plánovanou výstavbou nového sídla krajského úradu a tendra na obstaranie právnych služieb pre kraj.

Toto už nie je normálne a nerobí to dobré meno kraju,“ skonštatoval.

Župan nechce mariť vyšetrovanie

Sudca

Nitrianska župa mala škandál súvisiaci s výstavbou nového sídla úradu už v minulosti, keď bola ešte pri moci Strana maďarskej koalície (SMK). Vtedy lukratívnu zákazku dostala súkromná firma bez výberového konania, Belica odmietol zmluvu podpísať. Ku kauze samotnej sa župan vyjadrovať nechce, pretože podľa jeho slov nechce mariť vyšetrovanie a platí prezumpcia neviny.

Na otázku, či bude robiť opatrenia, aby sa podobná kauza nemohla zopakovať, odpovedal, že „opatrení je kopa“.

Riaditeľ úradu kraja Peter N., ktorý je tiež v kauze obvinený, na dnešné zastupiteľstvo prišiel. Poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá) sa ho pýtala, kto rozhodol o podmienkach verejného obstarávania, súvisiaceho s výstavbou nového sídla kraja. Podľa nej sú šité na mieru konkrétnemu záujemcovi. Zároveň sa pýtala, prečo boli tendre zrušené a ktorá firma pôvodne vyhrala. Odpovede sa však nedočkala, riaditeľ úradu jej povedal, že odpovede na otázky dostane písomne. „Priznám sa, že neviem, čo boli tie dôvody, robili to odborní pracovníci,“ povedal Peter N.

Burdová označila podžupanov za komparzistov

Pred hlasovaním o zvolení nového podpredsedu kraja sa v zastupiteľstve rozprúdila diskusia o tom, či tretieho podpredsedu kraja vôbec župa potrebuje. Podpredsedami sú aj Ladislav Kollár z SDKÚ-DS a Ladislav Marenčák z KDH. Tretí post podžupana patrí podľa koaličných dohôd Smeru-SD. Burdová, ktorá bola v minulosti podžupankou za Smer-SD, predložila návrh, aby boli podpredsedovia len dvaja. Jej návrh však neprešiel.

Myslím si, že by úplne stačil aj jeden. V súčasnosti, keď celý svet rieši ekonomickú krízu, my máme troch podpredsedov samosprávneho kraja, čo nie sú malé peniaze,“ povedala Burdová novinárom. Podžupanov označila za „komparzistov“, ktorí majú v porovnaní so županom len malé kompetencie.

Necítim sa ako komparzista, ale vyťažený a aktívny v záujme poslaneckého klubu a poslancov, ktorí ma zvolili,“ povedal podpredseda kraja Marenčák. Župan Milan Belica poukázal na to, že zákon počet podpredsedov neurčuje a aj menšie kraje majú troch podpredsedov.

Nemôžem súhlasiť s tým, že oni nemajú žiadnu robotu. Ja im odovzdám časť svojich kompetencií, majú konkrétne oblasti, o ktoré sa musia starať,“ skonštatoval.

Poslanec Béla Halász (nezávislý) na zastupiteľstve povedal, že post tretieho podpredsedu kraja by mal patriť opozícii, teda SMK. Poslanci koalície mu pripomenuli, že keď bola pri moci SMK, tiež nedala tento post opozícii. „Pán kolega, nám pamäť slúži dobre. My si ešte pamätáme, čo tu vtedy väčšina predvádzala,“ reagoval Ondrej Ščurka z SDKÚ-DS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj HorváthMilan BelicaOndrej ŠčurkaVladislav Borík
Firmy a inštitúcie NSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)