Bývalého poľského premiéra Tuska vypočúvali osem hodín, Kaczynski ho nezastraší

Donald tusk
Predseda Európskej rady Donald Tusk. Foto: archívne, SITA/AP

VARŠAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) – Osem hodín vypočúvali vo štvrtok poľskí vyšetrovatelia vo Varšave bývalého poľského premiéra a súčasného šéfa Európskej rady Donalda Tuska.

Dlhoročný predseda Občianskej platformy vypovedal v súvislosti s vyšetrovaním havárie lietadla, pri ktorom v roku 2010 na území Ruska zahynulo 96 ľudí vrátane vtedajšieho poľského prezidenta Lecha Kaczynskeho a ďalších vysokopostavených poľských vládnych a armádnych činiteľov.

Súčasné poľské vedenie vyčíta vtedajšej Tuskovej vláde, že tragédiu dostatočne nevyšetrila a ponechala mnohé úkony vrátane obhliadky obetí na ruskej strane.

Médiá označujú vypočúvanie Tuska v tejto súvislosti za pomstu súčasného poľského vedenia bývalému premiérovi, ktorý súčasnú poľskú vládu často kritizuje z pozície šéfa Európskej rady. Jaroslaw Kaczynski, predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a brat zosnulého prezidenta Lecha Kaczynskeho pred vypočúvaním Tuskovi odkázal, že sa „má čoho obávať„.

Nemám sa čoho obávať, a pán Kaczynski ma nezastraší, bez ohľadu na to, ako veľmi sa o to snaží,“ vyhlásil Tusk po skončení osemhodinového vypočúvania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskJaroslaw Kaczynski