Manafortovi hrozí za sprisahanie až 80 rokov, Trump bývalého šéfa volebnej kampane bráni

Paul Manafort
Paul Manafort Foto: SITA/AP
  • aktualizované 30. októbra 2017, 21:43

WASHINGTON 30. októbra (WebNoviny.sk) – Bývalého šéfa volebnej kampane súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho bývalého obchodného partnera obvinili v súvislosti s vyšetrovaním údajného zasahovania Ruska do americkej predvolebnej kampane v dvanástich bodoch vrátane sprisahania proti Spojeným štátom.

Manafortovi a jeho spolupracovníkovi Rickovi Gatesovi hrozia obom tresty odňatia slobody v trvaní niekoľkých desiatok rokov. Americké médiá na základe obvinení, ktoré boli proti nim v pondelok zverejnené, a porovnania sadzieb za tieto skutky vyrátali, že Manafortovi, ak sa všetky obvinenia potvrdia, hrozí až 80 rokov za mrežami. Gatesovi hrozí o desať rokov menej.

Politický stratég u Janukovyča

Manaforta aj Gatesa, ktorí sa už dobrovoľne vydali do rúk polície, obvinili americkí vyšetrovatelia okrem iného zo sprisahania proti USA, poskytovania falošných výpovedí, prania špinavých peňazí a ďalších ekonomických zločinov, ako aj z toho, že sa nezaregistrovali ako zahraniční agenti.

Tento posledný bod, teda nesplnená povinnosť registrovať sa ako zahraniční agenti, sa nevzťahuje priamo na Rusko, ktorého sa vyšetrovanie týka, ale na Ukrajinu. Keďže však na Ukrajine vtedy vládol exprezident Viktor Janukovyč, ktorý bol podľa všeobecnej mienky na tento post dosadený Moskvou, vyjde to narovnako. Manafort bol ešte pred Trumpom politickým stratégom a kampaňovým mágom aj u Janukovyča.

Dobrovoľne v rukách polície

Manafort aj Gates sa už dobrovoľne vydali do rúk polície. Ani jeden z nich zatiaľ situáciu verejne nekomentoval. Mlčí aj prezident Donald Trump a celý Biely dom, napriek tomu, že Manafort bol ešte donedávna jedným z najbližších Trumpových spolupracovníkov.

Manafort a Gates sú prvými obvinenými v rámci vyšetrovania, ktoré vedie špeciálny prokurátor Robert Mueller a ktoré je zamerané na údajné zasahovanie Ruska do vlaňajších prezidentských volieb v USA a na možnú spoluprácu medzi Moskvou a Trumpovým volebným tímom.

Plamenisté príspevky na Twitteri

Americký prezident Donald Trump v pondelok reagoval na obvinenie bývalého šéfa svojej kampane v súvislosti s vyšetrovaním údajného spiknutia medzi Ruskom a Trumpovým tímom viacerými plamenistými príspevkami na Twitteri.

„Prepáčte, ale toto bolo veľa rokov dozadu, ešte predtým, ako bol Paul Manafort súčasťou Trumpovej kampane,“ napísal Trump o činoch, ktorých sa mal Manafort podľa vyšetrovateľov dopustiť.

„Prečo sa nezaujímajú o Nečestnú Hillary a demokratov?“ spýtal sa americký prezident. „A okrem toho – neexistovalo ŽIADNE SPIKNUTIE!“ napísal Trump v ďalšom príspevku na Twitteri. Reagoval ním na informácie o údajných tajných dohodách medzi Trumpovým tímom a Moskvou, ktorá mala pracovať na Trumpovom víťazstve.

Agentúra Associated Press (AP) vyvracia Trumpove tvrdenie, že obvinenia Manaforta sa týkajú záležitostí z dávnejšej minulosti. V súvislosti s obvineniami z prania špinavých peňazí vyšetrovatelia napríklad píšu, že prebiehalo „prinajmejšom do roku 2016“.

Biely dom spája obvinenia s Hillary Clintonovou

Biely dom v pondelok poprel, že by obvinenia, ktoré vyšetrovatelia vzniesli proti bývalému šéfovi kampane Donalda Trumpa Paulovi Manafortovi, s Trumpom nejako významnejšie súviseli. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabee Sanders vyhlásila, že väčšina obvinení sa vzťahuje k veciam, ktoré sa udiali dávno predtým, ako bol Manafort v roku 2016 šéfom Trumpovej kampane.

Biely dom ani samotný Trump s týmito obvineniami podľa hovorkyne Bieleho domu Huckabee Sanders nemajú nič spoločné. Zato kampaň Trumpovej protikandidátky Hillary Clintonovej „má s nimi spoločné všetko“, vyhlásila hovorkyňa bez bližšieho vysvetlenia.

Huckabee Sanders odmietla bližšie komentovať aj vyhlásenie zahraničnopolitického poradcu Trumpovej kampane Georgea Papadopoulosa, ktorý sa podľa vyšetrovateľov priznal, že klamal o svojich stykoch s „cudzími štátnymi príslušníkmi“ údajne napojenými na vysoké vládne kruhy v Rusku. Podľa hovorkyne Bieleho domu bol Papadopoulos „iba dobrovoľník“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpPaul ManafortRobert MuellerViktor Janukovyč