Bývalého vicekancelára Stracheho uznali vinným z korupcie, prijal úplatky za niekoľko tisíc eur

Heinz Christian Strache
Foto: archívne, SITA/AP

Viedenský súd uznal bývalého rakúskeho vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho vinným z korupcie za snahu zmeniť zákony v prospech súkromnej nemocnice výmenou za dary pre jeho politickú stranu. Niekdajší líder krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) dostal 15-mesačný podmienečný trest odňatia slobody za prijatie dvoch úplatkov v celkovej výške 12-tisíc eur, informuje rakúsky verejnoprávny vysielateľ ORF. Strache, ktorý vinu poprel, sa voči rozsudku môže odvolať.

Ďalší obvinený, majiteľ zmienenej nemocnice Walter Grubmüller, ktorý tiež popiera vinu, dostal za úplatkárstvo 12-mesačný podmienečný trest. Aj on sa môže proti verdiktu odvolať.

Strache bol vicekancelárom v rokoch 2017 – 2019 a stal sa ústrednou osobou pádu predošlej vlády kancelára Sebastiana Kurza, v ktorej bola jeho Rakúska ľudová strana (ÖVP) a FPÖ. K pádu vlády viedla v máji 2019 aféra okolo videa z Ibizy, ktoré ukazuje Stracheho, ako ponúka výhody domnelej ruskej investorke za podporu FPÖ. Stracheho neskôr vylúčili aj zo strany.

Kurzova ÖVP sa vlani vrátila k moci v novej koalícii, ktorú tvorí so stranou Zelení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Heinz Christian StracheSebastian KurzWalter Grubmüller
Firmy a inštitúcie FPÖ Slobodná strana RakúskaRakúska ľudová strana (ÖVP)