Bývalému špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi hrozí ďalšie trestné stíhanie v piatich veciach, ktoré dozoroval

Dušan Kováčik
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

Generálna prokuratúra SR (GP SR) zistila, že päť trestných vecí, ktoré dozoroval bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, opodstatňujú potrebu začatia trestného stíhania pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

V štyroch trestných veciach bol Úradom špeciálnej prokuratúry zistený postup špeciálneho prokurátora, ktorý je predmetom posudzovania v kontexte s inými trestnými vecami realizovanými Úradom špeciálnej prokuratúry GP SR. Informoval o tom hovorca GP SR Dalibor Skladan.

Viac ako 60 trestných vecí

Na základe pokynu generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku identifikovali 64 trestných vecí, v ktorých vykonával dozor nad dodržiavaním zákonnosti bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Tieto trestné veci preskúmal trestný odbor GP SR (12 trestných vecí skončených meritórnym rozhodnutím proti konkrétnym osobám) a špeciálna prokuratúra (52 neskončených trestných vecí).

V 38 trestných veciach neboli zistené žiadne pochybenia. V dvoch trestných veciach boli zistené nedostatky, ktoré nemali vplyv na práva subjektov trestného konania a na zákonnosť konečného rozhodnutia. V dvoch trestných veciach zistili zásadné pochybenia, avšak použitie mimoriadneho opravného prostriedku pre uplynutie zákonných lehôt je vylúčené.

Ďalšie preskúmanie

V jednej trestnej veci špeciálny prokurátor opomenul rozhodnúť o jednom zo spoluobvinených, ktorého trestné stíhanie bolo na základe tohto zistenia prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry zastavené. V 12 neskončených trestných veciach boli zistené prieťahy v konaní.

„Na základe pokynu generálneho prokurátora Slovenskej republiky budú predmetom ďalšieho preskúmania aj trestné veci, v ktorých konal bývalý špeciálny prokurátor a v ktorých došlo k zrušeniu vznesenia obvinenia alebo bolo skončené trestné konanie bez vznesenia obvinenia,“ uzavrel Skladan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dalibor SkladanDušan KováčikMaroš Žilinka
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRÚrad špeciálnej prokuratúry