Bývalý dôstojník CIA sa postaví pred súd, prechovával dokumenty o tajných agentoch

CIA
Foto: ilustračné, SITA/AP

ALEXANDRIA 17. januára (WebNoviny.sk) – Americké úrady zatkli bývalého dôstojníka Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktorý čelí obvineniam z prechovávania tajných informácií vrátane mien a telefónnych čísel tajných agentov.

V utorok o tom informovalo ministerstvo spravodlivosti s tým, že 53-ročného Jerryho Chun Shing Leeho zadržali ešte v pondelok na Medzinárodnom letisku Johna F. Kennedyho v New Yorku. Muž sa v utorok v meste postavil pred federálny súd, súdiť ho však budú až v severnej Virgínii, kde sa nachádza ústredie CIA. Za prechovávanie tajných dokumentov mu hrozí až 10 rokov odňatia slobody.

Lee, naturalizovaný občan USA žijúci v Hongkongu, pracoval pre CIA v rokoch 1994 – 2007, pričom bol zamestnaný vo viacerých zahraničných kanceláriách a okrem iného bol napríklad vycvičený na nábor a riadenie agentov či prácu s utajenými materiálmi. Podľa súdnych dokumentov vycestoval v roku 2012 s rodinou z Hongkongu do USA, kde sa zdržiavali na Havaji a vo Virgínii.

V tom čase agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) získali povolenie na prehľadanie jeho batožiny a hotelových izieb, pričom našli dva zápisníky s ručne napísanými poznámkami o zamestnancoch CIA pracujúcich v utajení či jej tajných zariadeniach. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence Agency