Bývalý premiér Gruevski po úteku do Maďarska požiadal o azyl, Macedónsko vyzýva na jeho vydanie

Nikola Gruevski
Nikola Gruevski bývalý macedónsky premiér. Foto: SITA/AP

SKOPJE 14. novembra (WebNoviny.sk) – Bývalý macedónsky premiér Nikola Gruevski, ktorý ušiel do Maďarska, aby sa vo vlasti vyhol výkonu dvojročného trestu odňatia slobody, tam požiadal o azyl.

V stredu to oznámila kancelária maďarského premiéra Viktora Orbána s tým, že jeho žiadosť považujú za „výhradne právnu záležitosť“ a Macedónsko považujú za „dôležitého spojenca“.

Útočisko kriminálnikov

„Macedónska vláda je partnerom Maďarska v medzištátnych vzťahoch, a preto žiadnym spôsobom nechceme zasahovať do vnútorných záležitostí suverénnych krajín,“ uviedla premiérova kancelária.

Súčasný macedónsky premiér Zoran Zaev medzičasom Maďarsko vyzval, aby im Gruevského vydalo. Politik sa vyjadril, že očakáva, že maďarská vláda bude rešpektovať medzinárodné právo a expremiéra vráti do Macedónska.

„Čo by bolo motiváciou (Macedónska, pozn. SITA) vstúpiť do Európskej únie, ak by sa jeden z členských štátov stal útočiskom kriminálnikov?“ povedal Zaev počas tlačovej konferencie s maltským kolegom Josephom Muscatom v Skopje.

Pripravujú dokumenty na Gruevského vydanie

Hovorca macedónskeho ministerstva vnútra Vladimir Delov pre agentúru AP uviedol, že rezort pripravuje potrebné dokumenty na Gruevského vydanie. Zaslanie žiadosti o vydanie však podľa neho bude chvíľu trvať, keďže ju musia preložiť do maďarčiny. Macedónsko nemá s Maďarskom dohodu o vydaní, môže však požiadať o uplatnenie Európskeho dohovoru o vydávaní, ktorý zaväzuje všetky členské štáty Rady Európy. Do tej patria obe krajiny.

Na Gruevského vydanie späť do Macedónska vyzvali Orbánovu vládu aj maďarského ľavicové aj pravicové opozičné strany.

Gruevského, ktorý bol premiérom v rokoch 2006 – 2016, odsúdili na dva roky nepodmienečne za ovplyvňovanie predstaviteľov ministerstva vnútra, ktorých žiadal, aby mu ako nové služobné vozidlo zakúpili luxusný Mercedes za 600-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nikola GruevskiViktor OrbánZoran Zaev