Bývalý šéf vojenských tajných neohováral, súd ho oslobodil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Bývalý riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Roman M. je nevinný v prípade údajného ohovárania a poškodzovania cudzích práv. Okresný súd Bratislava III v piatok exšéfa vojenských agentov oslobodil spod obžaloby v prípade, ktorý siaha do roku 2011 a týka sa jedného príslušníka vojenskej rozviedky.

Muž disponoval dokumentmi o exriaditeľovi

Roman M. poslal ako riaditeľ VSS v júni 2011 na ministerstvá list o tom, že by bolo riziko, ak by istého bývalého zamestnanca VSS zamestnali na pozícii, ktorá vyžaduje previerku. Podľa obžaloby tak spôsobil vážnu ujmu na právach osoby M. D. „Tvrdenie obžaloby sa nepreukázalo,“ vyhlásila sudkyňa po prečítaní rozsudku.

Romana M. po prevzatí funkcie šéfa VSS informovali, že spomínaný muž M. D. si od predchádzajúceho riaditeľa vypýtal povolenie vziať z trezoru osobné dokumenty. Medzi nimi boli vraj aj utajované dokumenty, ktoré sa týkali predchádzajúceho riaditeľa VSS. Potom s M. D. urobili bezpečnostné previerky, kde priznal, že mal so sebou dokumenty o predchádzajúcom riaditeľovi.

Dôkazy o porušení práv nepredložili

Po tomto všetkom M. D. stiahol svoj súhlas s možnosťou pracovať s tajnými materiálmi, čím už nemohol byť pracovníkom VSS a následne ho prepustili. Tým pádom ho už nemohli za spomínaný prípad disciplinárne riešiť. Na odporúčanie právnikov potom Roman M. poslal ministerstvám spomínanú informáciu. Sudkyňa povedala, že neboli predložené dôkazy, že by boli porušené práva M. D. Vraj sa po prepustení z tajnej služby uchádzal o miesto na ministerstve životného prostredia, ale pri výsluchu to nevedel konkretizovať.

Piatkový verdikt nie je právoplatný, generálna prokuratúra sa môže do 15 dní odvolať. „Som zatiaľ spokojný,“ vyjadril sa po oslobodzujúcom verdikte Roman M. pre médiá. Trestné konanie voči nemu sa spustilo na základe podnetu nového vedenia vojenskej rozviedky. Roman M. pripúšťa, že toto stíhanie môže mať súvis s jeho preverovaním hospodárenia vojenskej rozviedky.

Vinia ho aj z úniku tajných dokumentov

Roman M. má na krku ešte jedno obvinenie, ktoré súvisí s údajným únikom tajných dokumentov. Toto obvinenie je z času, keď prepukla kauza údajného tunelovania VSS. Odštartovala ju tajná správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. V máji 2013 vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru parlamentu.

Údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko a VSS šéfoval Roman M.

Súčasný minister obrany Martin Glváč označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení. Podľa ministra sa žiadne tunelovanie nestalo. Ku kauze mal mimoriadnu schôdzu aj parlament.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ľubomír GalkoMartin Glváč
Firmy a inštitúcie VSS Vojenská spravodajská služba