Zvrat v kauze odpočúvania, pred políciu pôjdu sudcovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd, ilustračné
Foto: SITA/Katarína Nedoroščíková

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Vyšetrovanie kauzy odpočúvania novinárov vrátane redaktorov Pravdy, bývalého riaditeľa TA3, ale aj desiatok ďalších nevinných ľudí vojenskou kontrarozviedkou prevzala po generálnej prokuratúre Národná kriminálna agentúra. Informuje o tom denník Pravda.

Škandál s odpočúvaním prepukol pred rokom a pol v čase vlády Ivety Radičovej, keď bol ministrom obrany Ľubomír Galko (SaS).

Ako sa Pravde podarilo zistiť, na presune agendy na políciu sa začiatkom týždňa dohodli minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a prvý námestník Generálnej prokuratúry SR Ladislav Tichý.

„Trestnú vec, týkajúcu sa odpočúvania novinárov, postúpila generálna prokuratúra na Národnú kriminálnu agentúru, keďže je potrebné vykonať ešte niektoré úkony prípravného konania, preto k nej nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ reagovala pre Pravdu hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Štandardný postup

Medzi prvými pristúpi kriminálna agentúra k výsluchom sudcov, ktorí podpisovali žiadosti o odpočúvanie. Tých doteraz prokuratúra nevypočúvala. Generálna prokuratúra nevysvetlila, prečo sa celé prípravné konanie po 18 mesiacoch od začatia vyšetrovania aféry s odpočúvaním presúva na políciu.

Polícia tvrdí, že je to štandardný postup, keď už prokurátor, ktorý aj tak naďalej celú kauzu dozoruje, nepovažuje za nutné byť priamo pri úkonoch.

Tibor Gašpar
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Kladivko
Foto: SITA/AP

„Spis bude vyhodnotený a pridelený na ďalšie konanie v súlade s pokynmi prokurátora,“ povedal pre Pravdu policajný prezident Tibor Gašpar.

Bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor vysvetlil, že k presunutiu spisu z prokuratúry na políciu v ktorejkoľvek kauze môže dôjsť, ak sa tak prokuratúra rozhodne urobiť. „Dá sa z toho vyvodiť, že prokuratúra rozhodla, že nebude ďalej viesť trestné konania ona, ale poverila príslušný útvar policajného zboru,“ poznamenal Ivor.

Osoby neboli rozpracované

Prečo pred dozorujúcim prokurátorom doteraz nevypovedali sudcovia, ktorí dávali súhlas na odpočúvanie, nie je jasné.

V každom prípade pred políciou by sa na výsluchu mali vyjadriť k žiadostiam na použitie informačno-technických prostriedkov (ITP).

Žiadosti o súhlas na desiatky odpočúvaní podpisovali sudcovia Krajského súdu v Trenčíne.

Viacerí sú bývalí vojenskí sudcovia, ktorí prešli na krajský súd z Vyššieho vojenského súdu v roku 2009, keď vláda Roberta Fica zrušila vojenské súdy.

Podľa informácií denníka Pravda prokuratúra pri vyšetrovaní narazila na niekoľkonásobné porušovanie zákona, keď napríklad osoby, na ktoré bolo nasadené odpočúvanie, neboli kriminálne rozpracované.

Vyšetrovaním sa zistilo, že asi dve desiatky žiadostí o odpočúvanie vychádzali z vymyslených dôvodov. Iné žiadosti o súhlas s používaním informačných technických prostriedkov boli zase kopírované. „Zistilo sa, že agenti si nedávali už ani tú námahu, aby písali nové žiadosti, ak žiadali použitie ITP. Kopírovali predchádzajúce žiadosti,“ uviedol pre Pravdu zdroj blízky vyšetrovaniu.

Preverovali aj úlohu bývalého ministra

V kauze sú zatiaľ obvinení štyria bývalí agenti vojenskej kontrarozviedky a jej exriaditeľ Pavol B. Tí spadali pod ministra Galka a sú obvinení zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a z porušovania cudzích práv.

Ľubomír Galko
Foto: SITA/Diana Černáková

Trestné stíhanie voči bývalým agentom Vojenského obranného spravodajstva (VOS) prokuratúra od prevalenia škandálu rozšírila o ďalších tridsať skutkov.

Na prokuratúre vypovedali desiatky ďalších ľudí, ktorých VOS odpočúvalo. Medzi nimi aj bývalá Galkova sekretárka či bývalý šéf vojenskej kontrarozviedky, ale aj neznámy vodič kamiónu.

Prokuratúra preverovala v kauze aj úlohu bývalého ministra. Vlani v marci vypovedal samotný Galko, ktorý tvrdí, že odpočúvania službe nenariadil a o odpočúvaní viacerých ľudí ani nevedel. Galko nie je trestne stíhaný.

Podľa informácií Pravdy vypočúvaní bývalí vysokí funkcionári vojenskej kontrarozviedky odmietli k úlohe Galka v afére odpočúvania vypovedať, čo im umožňuje Trestný poriadok. Galko prišiel pre kauzu o kreslo a následne bývalá premiérka Iveta Radičová odvolala aj Pavla B.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováLadislav TichýĽubomír GalkoRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR