Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik zostáva vo väzbe, sudkyňa zamietla jeho žiadosť o prepustenie

SÚDY: Hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, obvinený zo založenia a podporovania zločineckej skupiny a prijímania úplatku pred začatím hlavného pojednávania Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Pezinok, 7. júl 2021. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 13. augusta 15:45

Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva vo väzbe. Rozhodla o tom v piatok sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, keď jeho žiadosť o prepustenie na slobodu zamietla.

Sudkyňa neprijala písomný sľub obžalovaného a väzbu nenahradila dohľadom probačného a mediačného úradníka. Zároveň odmietla aj ním navrhovanú peňažnú záruku.

Nie je štandardným obžalovaným

Dušan Kováčik tak ostáva v kolúznej aj preventívnej väzbe. „Nie je bezvýznamné, akou osobou obžalovaný bol a akú pozíciu v systéme prokuratúry zastával,“ uviedla Záleská na margo nutnosti pokračovania väzby pre hrozbu ovplyvňovania svedkov. Súd podľa nej odmieta vyčkávať, aby sa Dušan Kováčik začal kolúzne správať.

V rámci svojej bývalej funkcie si totiž podľa Záleskej vybudoval „sieť neprehľadných zosieťovaných vzťahov“. Doplnila, že Dušan Kováčik nie je z pohľadu súdu štandardným obžalovaným.

Rozhodnutie nie je právoplatné

Pokiaľ ide o väzbu pre hrozbu pokračovania v trestnej činnosti, podľa sudkyne je dôvodom pokračovania tejto väzby aj to, že obžalovaný čelí aj ďalším trestným konaniam.

Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný totiž voči nemu podal sťažnosť. Vecou sa teda bude zaoberať Najvyšší súd SR. Samotný proces s Dušanom Kováčikom bude pokračovať začiatkom septembra.

Stíhaný je väzobne

Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine. Stíhaný je väzobne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikĽubomír KudličkaĽudovít MakóMatej ZemanMichal AláčPeter Petrov
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku