Bývalý ukrajinský prezident svedčil proti Tymošenkovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Viktor Juščenko pred médiami po svedeckej výpovedi v procese s Julijou Tymošenkovou v Kyjeve 16. augusta 2011. Foto: SITA/AP

KYJEV 17. augusta (WEBNOVINY) – Ako svedok prokuratúry vystúpil v stredu bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko v procese proti expremiérke Juliji Tymošenkovej, ktorá je obvinená zo zneužitia právomoci a sprenevery. Bývalý blízky spojenec expremiérky objasnil detaily konfliktu, ktorý viedol k dočasnému zastaveniu dodávok zemného plynu do Európy. Ako povedal, nemal právomoc zabrániť vtedajšej premiérke podpísať medzivládnu dohodu s Ruskom, aj keď to vyzeralo na „zlú dohodu.“

Tymošenková podľa Juščenka neprijala rozumnejšie ceny pôvodne navrhované Moskvou, neskôr však už musela akceptovať podmienky, ktoré cenu plynu dramaticky zdvihli. „Nastal úplný prelom v rokovaniach,“ uviedol. Podľa exprezidenta si Tymošenková chybu uvedomila a pokúsila sa ešte v Moskve presadiť pôvodne navrhovanú zmluvu. „To sa nestalo, pretože ruská strana“ v tejto fáze dohodu s Tymošenkovou odmietla, dodal Juščenko. Dohodnutú cenu pre Ukrajinu podozrivo vysokú je podľa neho možné vysvetliť „jedine politickými motívmi“. Juščenko je presvedčený, že ukončením cenového sporu medzi Kyjevom a Moskvou si Tymošenková chcela zlepšiť šance v blížiacich sa prezidentských voľbách. Expremiérka čelí obvineniam zo zneužitia právomocí pri podpise kontraktu v roku 2009 o dovoze ruského zemného plynu a sprenevery približne 300 miliónov eur.

Najnovšia svedecká výpoveď stíhanej líderke ukrajinskej opozície opäť priťažila po tom, ako proti nej začiatkom augusta vypovedal premiér Mykola Azarov. Expremiérka, ktorá sa taktiež zodpovedá z rozsiahlej sprenevery, všetky obvinenia popiera a tvrdí, že sa stala obeťou politického prenasledovania. Na stredajšie pojednávanie ju predviedli z väzenskej cely, kde je od 5. augusta. Kyjevský súd, ktorý na bývalú premiérku uvalil väzbu za narúšanie súdneho poriadku, odmietol sedem návrhov priateľov a príbuzných prepustiť ju na kauciu, vrátane utorňajšej, ktorú predložila jej dcéra Jevgenija Carr.

Juščenkov nástupca a Tymošenkovej hlavný súper, prezident Viktor Janukovyč sa vyjadril, že ako hlava štátu nemá právo zasahovať v prípade a odmietol tvrdenia, že ide o politickú pomstu. Tymošenková, ktorej hrozí desaťročný trest, by sa mohla vyhnúť väzeniu, ak jej Janukovyč udelí milosť. Nebude sa však môcť vrátiť do politiky. Juščenko a Tymošenková boli kedysi blízkymi spojencami a spoločne stáli na čele prodemokratických protestov v roku 2004, ktoré zabránili Janukovyčovi prevziať moc po zmanipulovaných voľbách.

Proces s Tymošenkovou, ktorý je terčom intenzívnej kritiky európskych štátov, sa koná v období, keď obe strany vstúpili do rokovaní o užšej obchodnej spolupráci, čo by mohlo Kyjev dostať zo sféry vplyvu Moskvy. Expremiérka sa tento týždeň prostredníctvom článku poďakovala za reakciu zahraničia „na prenasledovanie opozície“ na Ukrajine. Ako napísala, je to „Janukovyč a jeho klan,“ kto sa ocitol na hranici medzinárodnej izolácie, nie Ukrajina.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Julija TymošenkováMykola AzarovViktor JanukovyčViktor Juščenko