Bývalý vodca bosnianskych Srbov Karadžič trvá na nevine, podľa právnikov spravil súd chyby

Radovan Karadžič
Bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič pred súdnym tribunálom. 23. apríl 2018 Foto: SITA/AP

HAAG 23. apríla (WebNoviny.sk) – V pondelok sa začal prvý z dvoch dní odvolaní v prípade odsúdenia bývalého vodcu bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča.

Toho v roku 2016 odsúdil dnes už nefunkčný Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) na 40 rokov za mrežami za genocídu v Srebrenici, iné vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti z čias bosnianskej vojny z rokov 1992 – 1995. Karadžič trvá na tom, že je nevinný.

Karadžičovi právnici vystúpili v pondelok pred Mechanizmom pre medzinárodné trestné tribunály (MICT) – súdom zaoberajúcim sa prípadmi vychádzajúcimi z už nefunkčných tribunálov – kde sa dožadovali nového procesu, pretože sa podľa nich sudcovia počas predošlého procesu dopustili procedurálnych chýb.

Podľa právničky Kate Gibson sudcovia zamietli Karadžičovi možnosť vypovedať na svoju obranu spôsobom, akým chcel, a teda vyrozprávaním jeho verzie udalostí. Zamietnutie je podľa právničky takou „zásadnou chybou, takou zjavnou, že sama opodstatňuje nový proces“.

Gibson tiež uviedla, že bol proces s Karadžičom nespravodlivý napríklad aj preto, že prokurátori opakovane porušili svoju povinnosť zverejniť dôkazy. Karadžič v súdnych dokumentoch uviedol celkovo 50 dôvodov na odvolanie.

MICT si vypočuje aj odvolanie prokurátorov. Tí zase požadujú, aby Karadžiča odsúdil za dva prípady genocídy a udelil mu doživotný trest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radovan Karadžič