5 tipov ako správne vybrať záhradné svietidlo

Záhradné solárne svietidlo
zdroj: gettyimages.com

Záhrada je krásna nielen cez deň, ale aj počas noci. Aby ste jej veľkoleposť ešte viac zvýraznili, doplňte ju o dizajnovo nápadité a praktické svietidlá. Môžete si tak vychutnať pokojnú večernú prechádzku a obdivovať krásu kvetinových záhonov aj po tme. Inšpirujte sa.

Záhradné osvetlenie vyberajte podľa toho, či má plniť funkciu dekoračnú alebo praktickú. Rozdielne výrobky kúpite v prípade, ak si chcete osvetliť záhradné jazierko či unikátny strom alebo potrebujete dobre vidieť na svojich známych, prípadne do taniera pod pergolou. V nasledujúcom článku vám predstavíme jednotlivé typy záhradného osvetlenia, dozviete sa o zdrojoch energie a ďalších podstatných otázkach, na ktoré by ste si pred kúpou záhradného svietidla mali odpovedať.

Záhrada potrebuje vyniknúť aj v noci

Odpovedzte si na otázku, akú primárnu funkciu by malo záhradné osvetlenie plniť. Podľa funkcie sa rozdeľuje do troch kategórií:

 • Praktická funkcia – slúži na osvetlenie príjazdových ciest, schodísk, vchodu, garáže, terasy a podobne. Hlavným poslaním je uľahčenie orientácie za tmy v miestach, ktoré denne používate
 • Dekoratívna funkcia – v tomto prípade máte na záhrade nejaké miesto alebo vec, na ktorú by ste radi upozornili (spravidla ide o záhradné jazierka, stromy, sochy, kamene a podobne)
 • Bezpečnostná funkcia – podobné využitie ako pri ako praktickej funkcii, má predchádzať nehodám, ku ktorým môže dôjsť kvôli nedostatočnému osvetlenie priestoru, ale tiež môže odradiť zlodeja

Delenie svietidiel Vonkajšie záhradné svietidlá sú k dispozíciiv najrôznejších prevedeniach. Vyberať môžete zo stĺpových záhradných lámp, stojacích lámp, nástenných lámp alebo vonkajšieho závesného osvetlenia, ktoré sa hodí najmä na párty. Z hľadiska odolnosti sú najlepšie lampy kovové, zároveň sú však aj najdrahšie. Ďalej môžete nájsť lampy na elektrinu, solárne záhradné lampy, LED lampy, lampy na biopalivo či vodu. U zákazníkov sa tešia najväčšej obľube lampy solárne, elektrické a LED lampy.

Záhradné elektrické osvetlenie Lampy môžu byť napájané štandardným napätím 240 V alebo nízkym napätím 12-24 V. Záhradné osvetlenie klasickým napájaním potrebuje pre svoju prevádzku elektrickú sieť s pripojením na 220 – 240 V. Z hľadiska prenosnosti ste však obmedzení dĺžkou kábla. Riešením môže byť inštalácia záhradného osvetlenia do steny budovy, v ktorej je bezpečný elektrický obvod. Ak však vaše plány s inštaláciou na stenu nepočítajú, stačí príslušné káble natiahnuť z domu alebo ich umiestniť do nezamŕzajúcej hĺbky v plastovej chráničke do zeme (zvyčajne 60 – 80 cm). Pred spustením si nechajte zariadenie skontrolovať oprávnenou osobou. Ďalšia možnosť je schovať káble pod záhradné plastové obrubníky. Elektrická sieť s pripojením 220 – 240 V je životu nebezpečná, preto dbajte najmä na záhradách na zodpovedajúce ochranné prvky inštalácie.

12 V záhradné osvetlenie má výhodu v bezpečnejšom napätí. Pre nízke napätie sa rozhodnite vtedy, ak máte doma malé deti alebo štvornohých miláčikov. Aby ste mohli 12 V svietidlá prevádzkovať, budete potrebovať transformátor pre nízkonapäťové osvetlenie (menič AC / DC 230 / 12V). Pri nákupe sa zamerajte na to, či je transformátor súčasťou balenia alebo je potrebné si ho dokúpiť zvlášť (jeho cena sa pohybuje od 10 až do 30 €). Svietidlo môžete napájať aj z 12 V batérie cez solárny panel. Menič nebudete potrebovať. Tento typ svietidiel má nasledujúce pozitíva a negatíva.

 • jednoduchá inštalácia na stenu budovy, v ktorej je elektrický obvod
 • vyššia spotreba elektrickej energie
 • zložitejšia inštalácia mimo elektrický okruh

Záhradné solárne lampy Tento druh osvetlenia je veľmi obľúbený najmä preto, že pracuje s nízkym napätím a je bezpečný. Jeho najväčšou výhodou sú však nulové náklady, pretože solárne lampy využívajú ako zdroj energie energiu zo slnečného žiarenia. Solárne články obsiahnuté v svietidle sa cez deň nabíjajú, energiu uskladnia vo vysoko účinných batériách a pri stmievaní ju využijú na svietenie. Záhradné solárne osvetlenie môže svietiť 6-8 hodín v kuse. Svietiaci výkon solárnych lámp je nižší, než u klasických lámp napájaných zo siete. Sú však ideálnym riešením pre záhrady bez zdroja elektrickej energie.

 • nepotrebuje pripojenie k zdroju elektrickej energie
 • žiadne prevádzkové náklady
 • nižšia svietivosť

Pozrite si záhradné solárne osvetlenia v týchto e-shopoch:

LED lampy LED lampy sú väčšinou vybavené LED žiarovkami alebo modulmi, ktoré sa menia raz za čas. Svoju obľubu si získali predovšetkým pre vysokú svietivosť a nízku spotrebu energie. Svietenie týmito lampami patrí k nízkonákladovým. Medzi ich nesporné výhody patrí odolnosť voči mechanickému poškodeniu a možnosť inštalácie aj do miest s vysokou prašnosťou alebo vlhkosťou (pokiaľ má svietidlo dostatočné IP krytie). Svetlo môže svietiť bodovo do konkrétneho miesta, ale moderné produkty už ponúkajú možnosť meniť svetelný uhol v rozsahu od 5 ° do 360 °. Záhradné LED osvetlenie je šetrné k životnému prostrediu, pretože neobsahuje žiadne toxické látky, akými sú olovo alebo ortuť. Môžete ich inštalovať kdekoľvek a ich likvidácia po skončení životnosti nebude nijako obtiažna.

 • úsporná prevádzka
 • svietivosť
 • dlhá životnosť
 • odolnosť
 • vyššie obstarávacie náklady

Za špeciálny typ záhradných lámp sa považujú plynové záhradné lampy, ktorých zdrojom svetla je oheň. Najčastejšie ich môžete poznať z vianočných trhov..

Svietidlá ďalej členíme… Okrem zdroja energie, môžeme záhradné svietidlá deliť ešte nasledovne:

 • Prenosné–ide o osvetlenie na stojančekoch alebo nožičkách, ktoré môžete zapichnúť do zeme. Nemajú pevné miesto a je možné ich ľubovoľne prenášať. Ak zvolíte osvetlenie s elektrickým napájaním , budete obmedzeni dosahom prívodného kábla, táto starosť vám odpadá s obstaraním solárneho osvetlenia
 • Pevné – majú svoje pevné miesto a nie je možné ich ľubovoľne prenášať. Najčastejšie sa inštalujú na stenu stavby
 • Zemné svetlá – záhradné zapustené osvetlenie do krajiny sa inštaluje buď do krajiny alebo do obrubníkov chodníkov. Pre výrobu sa používajú tak odolné materiály, že svetlo vydrží, aj keď po ňom prejde auto. Pre napájanie sa používajú káble umiestnené v teréne s napätím 230 V. Plocha, do ktorej sa svetlo inštaluje, musí byť dobre odvodnená a spevnená
 • Vodné svetlá – inštalujú sa najmä do bazénov alebo záhradných jazierok, musia mať krytie IP68. Do záhradných jazierok je možné inštalovať aj UV lampu, ktorá chráni vodu pred vznikom zárodkov chorôb a rias

Typ svetelného zdroja

Pre záhradné osvetlenie a lampy môžete využiť rôzne typy žiaroviek. Zamerajte sa však na ich životnosť, na to, ako dlho trvá, než sa plne rozsvieti, na vierohodnosť podania farieb a svetelný výkon. Siahnuť môžete po klasickej volfrámovej žiarovke, halogénovej, úspornej čiže kompaktnej žiarivke, či po obľúbenej LED žiarovke.

Volfrámová žiarovka Klasickú volfrámovú žiarovku už na slovenskom trhu nezoženiete, pretože sa od marca 2009 v rámci EÚ nesmú vyrábať ani dovážať. Svietenie klasickou volfrámovou žiarovkou je veľmi neekonomické, pretože len 8% energie premení na svetlo a zvyšok je teplo. Medzi jej klady patrí príjemná farba, rýchly nábeh a nízka obstarávacia cena. Nevýhodou je však zlá hospodárnosť a nízka životnosť, ktorá sa pohybuje len okolo 1 000 – 2 000 hodín.

Halogénové žiarovky Halogénová žiarovka je veľmi podobná volfrámovej, ale na rozdiel od nej obsahuje plyn s halogénovými prvkami. Vďaka nemu je životnosť žiarovky vyššia a lepšia je tiež energetická účinnosť. Žiarovky majú okamžitý štart, neobsahujú ortuť a ich obstarávacia cena je prívetivá. Ich životnosť sa pohybuje okolo 2 000 – 3 000 hodín.

Úsporné kompaktné žiarovky Fungujú na princípe žiarivkových trubíc a premena energie na svetlo je tu oveľa lepšia ako u prvých dvoch typoch. Nevýhodou je priestorová náročnosť, ale aj dlhší nábeh do plného rozsvietenia a hlavne ortuť, ktorú žiarovka obsahuje. Kvôli ortuti je náročnejšia na recykláciu. Jej výdrž je 8 000 – 12 000 hodín.

LED žiarovky V súčasnosti patria k veľmi obľúbeným zdrojom svetla, najmä kvôli svojej nenáročnosti na spotrebu elektrickej energie, ktorá môže dosahovať až 90%. LED žiarovka sa naplno rozsvieti ihneď po zapnutí, takže jej nevadí časté vypínanie a zapínanie, hoci len na krátku dobu. LED žiarovky neobsahujú žiadne škodlivé látky, sú šetrné k životnému prostrediu. Ich životnosť sa pohybuje v rádoch desaťtisícov hodín (30 000 – 80 000).

Rozhodnúť sa môžete aj pre záhradnú lampu na sviečky. Spravidla má tvar lucerny, môžete ju prenášať a slúži skôr ako dekorácia než ako plnohodnotné záhradné osvetlenie.

Typy pätíc žiarovky

Pätica žiarovky sa musí zhodovať s otvorom, ktorý máte v lampe alebo inom type záhradného osvetlenia. Na trhu nájdete tieto typy pätíc.

E14 Môžete poznať aj pod názvom úzky závit. Väčšinou sa jedná o menšie žiarovky, ktoré sa inštalujú predovšetkým do lampičiek, je však možné ich namontovať aj do viacramenných lustrov. Tento závit majú ako LED žiarovky, tak aj úsporné žiarovky alebo halogény.

E27 Jedná sa o široký závit, ktorý pasuje do väčšiny osvetlenia. Rovnako ako predchádzajúce aj tento sa objavuje na LED, úsporných aj halogénových zdrojoch. Ak žiarovka závit nemá (oblé vrúbky, ktoré sa skrutkujú), má pravdepodobne päticu (dva kolíčky). Najpoužívanejšie pätice nesú označenie GU10 a GU5,3. Päticu majú najčastejšie žiarovky, ktoré nájdete v spotových, zápustných, koľajnicových alebo lankových svietidlách. Žiarovky s päticou GU10 disponujú dvomi štipcami s priemerom 5 mm. Do svietidla ich stačí len vložiť, zacvaknúť a pootočiť. Pre päticu GU5,3 sú typické dva kolíčky s priemerom 1 mm, ktoré sú od seba vzdialené 5,3 mm.

IP – stupne krytia IP je tzv. krytie, ktoré udáva do ako náročných podmienok je lampa vhodná. Prvá číslica za IP udáva stupeň ochrany proti dotyku a vniknutiu telesa (hmyz, prach). Druhá číslica označuje to, či a ako veľmi je lampa vhodná tam, kde pôsobí voda. Výrobcovia majú povinnosť tieto dve číslice na výrobkoch uvádzať. Ani jedna z týchto dvoch číslic by nemala mať nižšiu hodnotu ako číslo 4. Optimálna je hodnota IP 66, ale ak chcete mať svetlo umiestnené tam, kde príde do bezprostredného kontaktu s vodou, mala by mať druhá číslica hodnotu 7 a 8. Číslice za IP môžu byť tiež nahradené písmenom X čo znamená, že výrobca výrobok netestoval na danú ochranu. Nepovinne sa za dvomi číslicami môžu nachádzať ešte ďalšie dve písmená. Na produkte by ste mali nájsť tiež označenie CE, ktoré zaručuje súlad s normami EÚ. Ak sa rozhodnete pre lampu s nižším ako IP66, budete ju musieť častejšie čistiť, pretože sa dovnútra dostanú drobné nečistoty a hmyz.

Prvé číslo za IP – vniknutie predmetov

 • 0 – znamená, že pred vniknutím predmetov nie je lampa vôbec chránená
 • 1 – kryt lampy zabraňuje tomu, aby sme sa zdroja dotkli rukou, ale dovnútra sa môžu dostať predmety menšie ako 50 mm
 • 2 – dovnútra sa nedostanete ani prstom, ale môžu sa tam dostať predmety menšie ako 12,5 mm
 • 3 – dovnútra lampy sa nijako nedostanete, ale dovnútra sa dostanú predmety menšie ako 2,5 mm
 • 4 – dovnútra lampy sa nijako nedostanete, ale môžu sa dovnútra dostať predmety menšie ako 1 mm
 • 5 – dovnútra lampy sa nedostanete, dovnútra sa dostane akurát prach, ktorý však funkciu zariadenia neohrozí
 • 6 – dovnútra lampy sa nedostanete vy ani nič z okolia, lampa dokonale tesní

Druhé číslo za IP – vniknutie vody

 • 0 – lampa nemá žiadnu ochranu pred vodou
 • 1 – lampu neohrozí zvisle kvapkajúca voda, ale každá iná voda áno, zariadenie sa teda nesmie nakláňať
 • 2 – na lampu nebude mať vplyv zvisle kvapkajúca voda ani voda stekajúca pod uhlom do 15 °
 • 3 – lampu nepoškodí zvisle kvapkajúca ani postrekujúca voda do uhla 60 °
 • 4 – lampa odolá akejkoľvek postrekujúcej vode a dovnútra sa dostane len také množstvo, ktoré lampu nijako nepoškodí
 • 5 – na zariadenie môže padať prúd vody z akéhokoľvek smeru a dovnútra sa dostane len také množstvo vody, ktoré lampu nijako nepoškodí
 • 6 – lampa odolá aj prúdu tlakovej vody z akéhokoľvek smeru, dovnútra lampy sa dostane len také množstvo vody, ktoré jej funkciu nijako neohrozí
 • 7 – lampu môžete na krátku dobu ponoriť do vody do hĺbky až 1 metra
 • 8 – lampa je dokonale vodotesná a môže byť inštalovaná pokojne aj pod vodou

Svietidlá sú najčastejšie označené týmito kódmi

 • IP20 – svietidlo je možné použiť iba v interiéri
 • IP23 – do svietidla sa nedostanú malé predmety a vodná triešť, nemusíte sa teda obávať dažďa, je možné ich použiť v interiéri alebo na dobre chránených vonkajších miestach
 • IP40 – svietidlo je prachotesné
 • IP44 – toto svietidlo môžete použiť v kúpeľni aj vonku, ale opäť platí, že vonkajšie miesto by malo byť chránené pred dažďom. Svietidlo je chránené proti vode striekajúcej všetkými smermi
 • IP54, 55 – svietidlá pre vonkajšie použitie sú odolné proti vniknutiu drobných častíc aj proti vode
 • IP65 – vhodné pre vonkajšie osvetlenie inštalované do zeme
 • IP67 – svietidlá s touto ochranou môžete v našich podmienkach použiť vonku neobmedzene, nehodia sa však pre zabudovanie pod hladinu vody
 • IP68 – svietidlá vhodné aj pre zabudovanie pod vodnú hladinu, kompletne vodotesné

Písmená za číslami Za IP sa môžu nachádzať ešte ďalšie dve písmená. Prvé z nich označuje stupeň ochrany pred dotykom, druhé je doplnkové.

Prvé písmeno za IP a číslicou

 • A – chráni pred dotykom chrbta ruky
 • B – chráni pred dotykom prsta
 • C – chráni pred dotknutím nástrojom
 • D – chráni pred dotknutím drôtom

Doplnkové písmená

 • H – zariadenie vysokého napätia
 • M – testovanie na škodlivé účinky vniknutej vody, ak sa vo vnútri nachádzajú pohyblivé časti
 • S – testované na škodlivé účinky vniknutej vody, za stavu pokoja vnútorných pohyblivých častíc
 • W – výrobok je možné používať za stanovených poveternostných podmienok. Pre krytie sa používajú dodatočné ochranné vlastnosti alebo metódy

Zopár dôležitých pojmov Pri výbere svetla sa stretnete s najrôznejšími skratkami, ktoré vám mnohé napovedia o farbe a teplote svetla, ale aj o svietivosti a podobne.

Index podania farieb Ra Tento parameter udáva, do akej miery zodpovedajú farby realite, pokiaľ na ne vami vybraná žiarovka svieti. Ide o porovnanie farieb vo svetle žiarovky s farbami videnými za slnečného svetla. Dobrá Ra sa pohybuje od 0 do 100, pričom 100 znamená, že farba podania najlepšie zodpovedá tomu, ako by ste farbu videli za denného svetla. U nízkych hodnôt dochádza k skresľovaniu farieb. Čím vyššia hodnota Ra, tým lepšie, ale platí, že hodnota 80 Ra je dostačujúca. Bežné žiarovky majú hodnotu Ra 95.

Teplota chromatickosti u LED osvetlenia Teplota svetla znamená, akou farbou bielej vybraná žiarovka svieti. Niektorá môže svietiť viac do modra, iná nabielo a ďalšie dožlta. Teplota chromatickosti sa udáva v Kelvinoch (K) a rozpätie je od 1 800 K po 16 000 K. Z tohto pohľadu rozlišujeme 3 základné farby svetla:

 1. teplá biela – od 2 700 K do 3 500 K – farba najviac zodpovedá klasickej žiarovke a odporúča sa použiť všade tam, kde sa chcete cítiť príjemne (obývacia a detské izby, spálňa)
 2. denná biela – od 4 500 K do 6 500 K – farba svetla je jasná, nechce sa vám pri nej spať, takže sa hodí do pracovní alebo stolových lámp
 3. studená biela – od 6 500 K do 9 000 K – je vhodná predovšetkým do priemyselných objektov a lekárskych zariadení, do domácností vhodná nie je Čím vyššiu teplotu žiarovka má, tým studenšie svetlo vnímame.

Svetelný tok Môžete naraziť aj na pojem svetelný výkon. Tento parameter sa udáva v lúmenoch a určuje svietivosť žiarovky, ktorá sa rozprestiera do všetkých smerov od svetelného zdroja. Čím viac lúmenov, tým lepšia svietivosť. V súčasnosti, kedy na trhu prevládajú LED a CFL čiže úsporné kompaktné žiarovky je potrebné sa riadiť podľa lúmenov, nie wattov (watt je jednotka príkonu, ktorá označuje, koľko elektrickej energie žiarovka spotrebuje, nie koľko svetla dokáže vyprodukovať). Čím viac lúmenov, tým lepšie.

Výkon a smerovanie záhradného osvetlenia Častou chybou je obstaranie príliš výkonného svetla, ktoré zdôrazní len určitý prvok v exteriéri a zvyšok záhrady sa topí v tme.

 • Bodové osvetlenie pre zvýraznenie ciest a chodníkov by malo mať výkon zhruba 10 W a umiestnené by malo byť v rozostupoch zhruba 2 metrov
 • Pre nasvietenie detailov stačí svetlo s výkonom 3 W, pre výraznejšie osvetlenie napr. záhradnej sochy je vhodný výkon 50 W.

Ovládanie osvetlenia môže byť buď súmračné alebo pohybové, čo pomôže ušetriť energiu. Automatické zapnutie záhradného osvetlenia na základe pohybového senzora sa najčastejšie používa pri vchodových dverách, garážových bránach alebo pri záhradných cestičkách. Súmrakový spínač osvetlenia zapne vo chvíli, keď dôjde k poklesu intenzity svetla. Je možné využiť aj naprogramované zapínanie, kedy svetlá svietia len v určitú dobu (podobne naprogramované svietenie môžete poznať z akvárií).

Svietidlá zapustené do zeme je potrebné správne nasmerovať, aby nás svietenie neoslňovalo, nepôsobilo rušivo a tiež aby nedochádzalo k úniku svetla do nežiadúcich smerov. Lampy, ktoré je možné nasmerovať, sa hodia k osvetleniu stromov, kríkov alebo výrazných architektonických prvkov vašej záhrady.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: