Aké záclony vybrať do kuchyne

Záclony do kuchyne
zdroj: gettyimages.com

O záclonách sa často hovorí ako o oblečení pre okná. Predstavte si okno bez záclony, či závesu. Ako na vás pôsobí? Odpoveďou by mohli byť aj prívlastky ako naho, chladne, stroho, neútulne a iné. Záclony naozaj dodávajú izbám pocit tepla a vyčaria tú správnu rodinnú atmosféru. Kuchyňu zútulnia, dodajú šmrnc, moderný nádych, či nezvyčajný dizajn. Môžete si vybrať z doslova nekonečného množstva farieb, vzorov, prevedení, ale aj dĺžok. Ukážeme vám, ako si ľahko a efektne zladíte záclonu so štýlom, ktorý preferujete v bývaní.

Minimalistický štýl
Minimalizmus sa riadi praktickým dizajnom a jednoduchosťou. V súčasnosti patrí k najmodernejším štýlom. Pre kuchyňu v minimalistickom štýle je príznačné svetlo, čisté línie bez zdobenia a základné farby. Do tohto štýlu sa hodia výlučne rovné záclony bez ornamentov a riasenia. Ideálne sú aj rímske rolety. Siahnite po bielej, či geometrických vzoroch. V prípade minimalizmu sú dobrou voľbou aj okná bez záclon.

Vidiecky štýl
Kedysi doména chalúp a víkendových domčekov, v súčasnosti vysoko moderný a aktuálny štýl aj v dizajnovo prepracovaných interiéroch domov, či bytov. Vidiecku kuchyňu charakterizuje drevo, kameň a kov, častokrát v neopracovanej podobe. Z textílií sa objavuje tradičné plátno zdobené výšivkou a čipkou. V tomto duchu by sa mali niesť aj záclony, prípadne nepriehľadné závesy. Dobrou voľbou bude krátky strih, alebo závesy vyviazané na bokoch.

Romantický štýl
Prevláda nežnosť, ornamenty a kvetinové vzory. V prípade romantiky môžete siahnuť po najrozmanitejšom zdobení, ktoré môže vyvolávať dojem preplneného priestoru. Vyrezávaný nábytok vo svetlých farbách, farebné tapety a ozdobná keramika. Okná budú potrebovať zjemniť a otepliť. Pristanú im vzorované a bohato riasené závesy a záclony rôznych strihov. Tu môžete siahnuť aj po volánoch, mašliach, či dvojdielnych súpravách.

Pozrite si ďalšie záclony v týchto e-shopoch:

Rustikálny štýl
Podobá sa tomu vidieckemu. Okrem návratu k tradíciám sa však vyznačuje aj väčšou ozdobnosťou. Typické sú drobné zásuvky, dvierka, vyrezávané stĺpiky a klasický drez s tvarovanou batériou. V rustikálnom štýle sú viac ozdobené aj okná. Typické sú vzorované alebo honosne pôsobiace jednofarebné závesy. Môžu byť vyviazané na bokoch, prípadne voľne spustené. Zvyčajne lemujú menšie okná. Pokojne siahnite aj po tmavších farbách. Pozor treba dať na materiál a farebné zladenie jednotlivých tkanín v kuchyni. Obrusy, závesy aj koberec by mali byť v rovnakej farbe, ale aj v totožnom vzore.

Provensálsky štýl
Takáto kuchyňa vonia po levanduli, je nostalgická a ženská. Zariaďuje sa svetlým, bielym alebo smotanovým nábytkom. Dominujú pastelové farby, najčastejšie farba levandule. Záclony by mali byť riasené, nežné a s pôvabným zdobením. Obľúbené sú viacdielne sady krátkych zácloniek, pretože pôsobia žensky a ľahko.

Retro štýl
Typický je závan histórie a prvky z rokov minulých. Nie však až také staré, aby boli považované za starožitnosti. Je to štýl 50 – 60 rokov, ktorému vládli farby ako mentolová, červená, zelená a modrá. Aj záclony by mali zaváňať dávnymi časmi. Ideálne sú krátke nepriehľadné záclonky vo výrazných farbách a vzoroch.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: