Aké zvoliť postreky na ovocné stromy?

Postreky na jablká
zdroj: gettyimages.com

Ovocné stromy prinesú bohatú úrodu len za predpokladu, že sa o ne budete svedomito starať. K základnej starostlivosti patrí, okrem rezu, aj postrek. Prečo je dôležitý a aké prípravky môžete použiť vám prezradíme v nasledujúcom článku. 

Ochráňte ovocné stromy pred chorobami aj útokmi škodcov

Najdôležitejší je tzv. predjarný postrek ovocných stromov. Realizuje sa v medziobdobí, keď už nehrozia prízemné mrazy, ale na druhej strane stromy sa ešte neprebúdzajú k životu. Postrekom ochránite dreviny pred širokým spektrom hubových chorôb, tvorbou machov či lišajníkov, ale aj pred aktivitou škodcov, ktorým sa mohlo podariť v drevinách prezimovať. Postreky sú dostupné vo všetkých záhradných centrách alebo špecializovaných predajniach, prípadne na internete. Druh postreku voľte podľa druhu ovocného stromu. Každá drevina má totiž iných nepriateľov, proti ktorým je potrebné zasiahnuť. 

Postrek aplikujte v čase, keď sa na strome objavia prvé kvety. Nesmie ich byť veľa. Striekanie zopakujeme o ďalšie dva až tri týždne. Stromu môžete dopriať ochranu aj výživu v jednom kroku. Stačí, ak spojíte postrek s prípravkom na hnojenie listov. Postrek pripravte presne podľa návodu, vysoká koncentrácia by drevinu zničila. Okrem vhodného prípravku si zakúpte aj dobrý postrekovač. Ten by mal zohľadňovať hneď niekoľko faktorov. Dôležitá je veľkosť a členitosť vašej záhrady. Dostatočná by mala byť totiž aj veľkosť postrekovača. Vyhnete sa tak častému dopĺňaniu tekutiny. Postrekovač musí vyhovovať osobe, ktorá ho bude používať a mal by disponovať kvalitným rozprašovačom, s pomocou ktorého postrek dobre rozptýlite. 

Striekanie realizujte za bezveterného počasia. Vietor by mohol odniesť postrek aj tam, kde ho rozhodne nechceme, napr. na kvetinové či zeleninové záhony. Keďže ide o silné prípravky, následky by boli fatálne. Je potrebné dodržiavať aj ochranné obdobie, ktoré je uvedené na obale každého prípravku. Neviete si rady s výberom postreku? Nie je to žiadna hanba. Pokojne sa pýtajte a poinformujte u odborníkov, v špecializovaných predajniach či záhradkárstvach. Radšej sa totiž spýtať, ako zničiť budúcu úrodu a zahubiť celú drevinu. 

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: