Ako na automatické zavlažovanie trávnika?

Automatické zavlažovanie trávnika
zdroj: gettyimages.com

Aj vo vašej záhrade sa nachádza veľká trávnatá plocha? Premýšľate nad tým, ako ju udržať stále krásne zelenú a v naozaj dobrom stave? Určite to nepôjde bez zavlažovania, obzvlášť, ak je suché a veterné počasie. Možností, ako zavlažovať, máte hneď niekoľko. Poďte sa s nami inšpirovať, aké to sú.

Životodarná voda pre trávnik

Technicky najjednoduchšou, ale fyzicky najnáročnejšou formou je ručné zavlažovanie. Vystačíte si so záhradnou hadicou, na konci ktorej bude striekacia pištoľ. Je to metóda pre skutočných milovníkov záhradných prác, no určite nie pre ľudí, ktorí sú pracovne vyťažení a na starostlivosť o záhradu im zostáva minimum času. Ak máte studňu, zaobstarajte si aj ponorné čerpadlo. Pri polievaní z vodovodného kohútika zasa oceníte čerpadlo tlakové. Veľkou nevýhodou ručného zavlažovania je fakt, že polievaním stratíte hodiny času a plochu nikdy nepolejete rovnomerne.

Pozrite si pomôcky na zavlažovanie v týchto e-shopoch:

Ak sa nechcete vzdať záhradnej hadice, zaobstarajte si k nej povrchové zavlažovače. Na trhu sú k dispozícii v rôznych dĺžkach, tvaroch aj veľkostiach. Jednoducho ich nasadíte na koniec hadice, umiestnite do trávy a necháte robiť si svoju robotu. O nejaký čas ich len presuniete do inej časti trávnika a zavlažovanie pokračuje. Dokážu pokryť pomerne rozsiahlu plochu a voda je distribuovaná o niečo rovnomernejšie. V tomto prípade však musí byť tlakové čerpadlo samozrejmosťou.

Automatické zavlažovanie trávnika
zdroj: gettyimages.com

Najmodernejším spôsobom zavlažovania je v súčasnosti automaticky riadené zavlažovanie. Je však dôležité poznamenať, že jeho inštalácia by mala prebehnúť ešte pred tým, ako položíte trávnik, nakoľko budete musieť realizovať výkopové práce. Pohodlie, ktoré vám automatická závlaha prinesie, za to rozhodne stojí. Celý systém riadi počítač. Jednotlivé rozstrekovače umiestnite ku konkrétnym rastlinám, drevinám či záhonom a nastavíte čas a intenzitu zavlažovania.

Automatická závlaha je síce finančne náročnejšia, no šetrí nielen váš čas, ale aj náklady za vodu a elektrickú energiu. Súčasťou systému je totiž aj dažďový senzor, prípadne indikátor vlhkosti pôdy. Oba mechanizmy vyhodnocujú množstvo zrážok a vlhkosť pôdy. Ak je vlhkosť dostatočná, zavlažovanie sa jednoducho nespustí a celý proces sa posunie na obdobie, kedy bude zavlažovanie opäť potrebné.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: